KRÁTKE SPRAVODAJSTVO Z PRO-LIFE DIANIA ZA UPLYNULÝ TÝŽDEŇ

Poľskolist biskupskej konferencie varuje pred možnosťou exkomunikácie politikov hlasujúcich proti životu.  Poľskí biskupi v najnovšom vyhlásení zdôraznili možnosť exkomunikácie pre politikov, hlasujúcich proti životu. Najnovší dokument vypracovaný Poľskou biskupskou konferneciou (Konferencja episkopatu Polski) rovnako opäť prezentuje aj pohľad magistéria katolíckej cirkvi na otázky ochrany života a rodiny,  ostro odsudzujúc umelé potraty ako veľké zlo, umelé in vitro oplodnenie, pokusy na embryách, rovnako ako aj promiskuitu, neveru a rozvody.
„ Ako povedal pápež Ján Pavol II. pred svojou smrťou, dnes sme svedkami mnohých ostrých útokov proti životu,  rodine a manželstvu, pri ktorých sa ľudia obávajú, že by mohli zničiť kresťanského ducha Európy“ – konštatoval pre Polskie radio Andrzej Rebacz, predseda poľskej Biskupskej rady pre rodinu, pokračujúc:
„ Tieto útoky zahŕňajú aj zavádzanie deformovanej sexuálnej výchovy v školských systémoch. My si dobre pamätáme, kto prvý prišiel v strednej Európe s touto myšlienkou. Bol to komunistický režim Gyorga Lukacsa v Maďarsku, ktorý považoval promiskuitu za najlepšiu cestu k zničeniu inštitútu manželstva v boji proti kresťanstvu.“
Čo sa týka samotného apelu na politikov, reportér Polskiego Radia Wojciech Cerowski tlmočí stanovisko biskupov:
„Ak je niekto kresťan-katolík, a podporuje potraty, má vinu na morálnom zle a nesmie pristupovať k Eucharistii. Avšak ak človek prehlasujúci sa za kresťana, postavený do verejnej funkcie, propaguje a podporuje interrupcie, je exkomunikovaný. Na túto exkomunikáciu nepotrebujete biskupa, ale upadáte do nej samým skutkom“.
Poslanec Európskeho parlamentu Konrad Szymanski, rovnako ako aj niektorí ďalší poľskí poslanci, privítali list Biskupskej konferencie Poľska s nadšením.   

Južná Amerika – Potratové linky: Útok na nenarodených –
Medzinárodná federácia plánovaného rodičovstva (IPPF) začala vo Venezuele potratovú kampaň prostredníctvom telefónnych horúcich liniek, ktroré eufemisticky nazvala „Informačný servis pre ženy s nečakaným tehotenstvom“. Treba podotknúť, že tým celkom ignoruje zákony krajiny, ochraňujúce život nenarodených. Prostredníctvom tejto linky ponúka reklama ženám návod ako zohnať potratovú tabletku Misoprostol a tiež ako ňou vyvolať potrat. Svoje iniciatívy miestna organizácia IPPF bráni známymi „argumentmi“ o nedostupnosti potratov a cieli zachrániť ženy od následkov pokútnych interrupcií. Najväčším hyenizmom sa však javí táto aktivita najmä vo svetle faktu, že mnohé  ženy v ťažkej situácii volajú na linku a žiadajú napríklad informácie o možnosti dať dieťa na adopciu a podobne, ktoré im samozrejme nie sú poskytnuté. 
Podobné aktivity vyvíja IPPF aj v iných krajinách, ako napríklad v Ekvádore alebo Chile, pri brehoch ktorých sa plavia aj známe potratové lode, prezývané „Lode smrti“, poskytujúce potratové tabletky a služby.
Ďalšou smutnou stránkou je, že podobné kontroverzné projekty IPPF podporujú aj mnohé západoeuróspke štáty ako napríklad Veľká Británia či krajiny severnej Európy.


Uruguaj
Biskupi zhrození, homosexuálnym párom poslanci povolili adopciu detí– Uruguaj bude prvou krajinou v Latinskej Amerike, ktorá umožní adopciu detí aj párom rovnakého pohlavia – zmenu zákona schválila Snemovňa poslancov v Uruguaji, pričom za hlasovalo 40 poslancov a 13 poslancov bolo proti. Rozhodnutie vyvolalo rozruch medzi Konferenciou biskupov Uruguaja a rovnako aj v radoch veriacich. Zákon ďalej uvádza, že adopcia bude umožnená ľuďom rovnakého pohlavia iba v prípade, ak tvoria pár minimálne štyri roky.
Hlboké sklamanie vyjadril aj arcibiskup Montevidea Mons. Nicolás Cotugno Fanizzi, ktorý uviedol: „Ide o vážne schválenie adopcie detí homosexuálnym párom“ a dodal, že to „nie je len záležitosťou náboženskou, filozofickou a sociologickou“, ale predovšetkým tu ide o „rešpektovanie ľudskej prirodzenosti“. Podľa neho je takéto uznanie adopcie detí páru rovnakého pohlavia krokom „proti základným právam ľudskej bytosti, čo sa týka ľudskej osoby“.
 
Veľká Británia – Rozsudok smrti pre britských pacientov :Skupina britských lekárov zaoberajúcich sa paliatívnou medicínou a starostlivosťou o pacientov v terminálnom štádiu sa obáva, že niektorí na smrť chorí pacienti môžu byť zabití na základe aplikácie protokolu, ktorý bol nedávno schválený Národnou zdravotnou službou. List lekárov v denníku Daily Telegraph uvádza, že pacienti bývajú chybne diagnostikovaní ako blížiaci sa smrti, čoho následkom môže byť nadmerné podávanie sedatív a dehydratácia pacientov až ku smrti. Podľa tohto protokolu môžu byť pacienti diagnostikovaní, že sa blížia k smrti, ak sú zmätení alebo majú problémy s trávením, čo umožňuje aby boli tlmení sedatívami a bol im odporetý prísun vody a potravy ako i iná starostlivosť, ako napríklad podávanie antibiotík, až kým neumrú.
USA, Južná Dakota – Ženám musí byť povedané, že nenarodené dieťa je ľudská bytosť – Súd v Južnej Dakote potvrdil, že je v súlade s ústavou, aby žena, ktorá žiada o potrat dostala informáciu, že  týmto zákrokom sa zabíja celá, jedinečná ľudská bytosť, ako nariaďuje zákon spomenutého štátu. Súd tak zamietol návrh miestnej organizácie IPPF, ktorá zákon napadla.

Podporte nás!

Pomôžte nám chrániť ľudský život od počatia.

© 2021 Fórum života, občianske združenie, Všetky práva vyhradené.