Chemické potraty zákonom zakázané nebudú

Chemické potraty prostredníctvom liekov zákonom zakázané nebudú. Poslanci hnutia OĽaNO Richard Vašečka, Erika Jurinová a Branislav Škripek dnes (18. decembra) nepresvedčili kolegov v poslaneckej snemovni, aby podporili ich novelu zákona o umelom prerušení tehotenstva.

OĽaNO pripomína, že 31. októbra 2012 bol v Slovenskej republike Štátnym ústavom pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) registrovaný preparát Medabon a dňa 31. decembra 2012 preparát Mifegyne. Tie obsahujú látky mifepriston a misoprostol, čiže látky spôsobujúce chemický potrat a vypudenie mŕtveho plodu von z tela ženy. „V Slovenskej republike sa celý tento registračný proces udial bez akejkoľvek verejnej diskusie, v tichosti, s dokonca klamlivým zdôvodnením tejto registrácie pre verejnosť spočívajúcim v odôvodnení, že ide o ‚humánny liek‘, ktorý Slovensko muselo zaregistrovať, hoci desať členských štátov EÚ tak neurobilo. Takýto postup je zarážajúci, pretože verejná diskusia je jednou z podmienok Dohovoru o ochrane ľudských práv a biomedicíne, ku ktorej sa SR zaviazala jeho ratifikáciou,“ argumentovali poslanci.

Umožnenie chemického potratu používaním potratových tabletiek považujú za nepochybne dôležitú otázku verejného záujmu, ktorá musí byť predmetom diskusie naprieč politickým spektrom, ale aj diskusie vo verejnosti. Vašečka, Jurinová a Škripek zároveň poukazujú na pôvodnú verziu Hippokratovej prísahy, že „Nijakej žene nepodám prostriedok na vyhnanie plodu“. V súčasnosti lekári používajú sľub vo verzii „Zdržím sa konania a podpory činov, ktoré nie sú v súlade s týmto sľubom a podľa svojho vedomia a svedomia konania, ktoré by viedlo k strate života nenarodeného dieťaťa“. „Chemický potrat je tak v rozpore so sľubom, ktorým lekári preberajú svoje diplomy,“ vyhlásili poslanci.

Zdroj: www.teraz.sk  

Podporte nás!

Pomôžte nám chrániť ľudský život od počatia.

© 2021 Fórum života, občianske združenie, Všetky práva vyhradené.