Špecialita kampane Deň počatého dieťaťa pre rok 2021: NEKONEČNO + JEDEN od Candlera

Práca, ktorá vonia. Atmosféra v konzerve. Malá rodinná firma, kde majú najviac sóje vo forme voňavého vosku. Dá sa zakonzervovať atmosféra spomienok?

Prinášame rozhovor s manželmi Eli a Martinom Dzurňákovcami, autormi projektu candler.sk, ktorí vo svojej dielni pre Fórum života pripravili špeciálny produkt ku kampani Deň počatého dieťaťa v roku 2021 – sviečku NEKONEČNO + JEDEN.

Ako vznikla myšlienka Candlera? Kto je Candler? Vraj dokáže zakonzervovať atmosféru…

Za Candlera a jeho konzervované atmosféry paradoxne vďačíme korone a prvej vlne. Keď sme boli zavretí doma, cítili sme sa ukrátení o stretnutia, zážitky či výnimočné chvíle strávené mimo domu. Veľa sme spomínali, kde sme spolu boli a čo sme robili, a to do úplných detailov. Tak sme sa dostali aj k vôňam a napadlo nám, že by bolo super mať atmosféru leta, detských spomienok či večerov pri pahrebe doma na poličke a môcť si ju kedykoľvek otvoriť. Pripadalo nám to vtipné. Neskôr sme si uvedomili, že nosičom takej atmosféry môže byť sviečka. A to bol začiatok. Vytvorili sme postavu Candler (z ang. candle(r) – sviečka(r)). Dohodli sme sa, že on pre nás zakonzervuje atmosféru spomienok, dobrodružstiev, ale aj príjemnej rutiny či tradícií. Skrátka, človeka, ktorý sa postará o uchovanie všetkého, čo máme radi, čo je pre nás krásne a o čo nechceme prísť.

Prečo vstúpil Candler do spolupráce s Fórom života? Je Candler pro-life?

Candler vstúpil do spolupráce s Fórom života hlavne preto, lebo je za život. Uvedomuje si, že bez šance žiť by nikdy nezistil, ako vonia lúka alebo čerstvo upečené koláče, nevedel by, čo znamená mať vietor vo vlasoch, pozerať na les a hlavne by nikdy od nikoho nedostal bozk z lásky. Život je materiálom na tvorbu spomienok, je hlavnou zložkou jeho atmosfér a predovšetkým je nádherné dobrodružstvo. Podľa Candlera by každý mal dostať príležitosť uzrieť svet, mať v ňom dôstojné miesto a cítiť sa bezpečne. Lebo to je základom šťastia prežívaného tu na zemi.

Čo znamená názov sviečky NEKONEČNO + JEDEN?

Keď Candler hľadí na ľudí, pripadá mu, že na svete je ich nekonečne veľa, no dieťa, ktoré jeho žena drží v náručí je originál, nesie v sebe prísľub nových objavov, originálnej osobnosti, veľkých myšlienok… Preto hoci je nás nekonečne veľa, aj jeden človek môže zmeniť svet. NEKONEČNO + JEDEN je o tom, že každý z nás je veľmi dôležitý, pretože mení život niekoho iného. Je rozhodujúce, že nás niekto prijal, že sa o nás stará a že nám pomáha. Zároveň je táto sviečka pozvaním, aby sme aj my boli otvorení prijímať, starať sa a podávať pomocnú ruku. Nikto netvrdí, že to bude vždy ľahké, ale s určitosťou môžeme povedať, že tak budeme viac ľuďmi, a preto to bude krásne.

Pre koho je sviečka určená?  

Konzervovanú atmosféru NEKONEČNO + JEDEN si určite rád otvorí a zapáli každý, kto mal privilégium zblízka zažiť prítomnosť nového človiečika. Jej vôňa ho totiž unesie do spomienok na chvíle, keď sa svet zastaví, aby všetci žasli nad zázrakom stvorenia. Zároveň ale poteší aj tých, ktorí sa na príchod bábätka pripravujú a pomôže v dome navnadiť správnu náladu. A jednoznačne nesklame tých, ktorí sa rozhodnú jej kúpou podporiť Fórum života, pretože okrem dobrého pocitu, že niekomu pomohli, získajú aj originálny darček pre seba či svojich blízkych. 

Prezraďte nám niečo zo zákulisia výroby (ak to teda nie je výrobné tajomstvo): Ako vznikala sviečka NEKONEČNO + JEDEN? Čo všetko musel Candler urobiť, kým držal v ruke prvú sviečku NEKONEČNO + JEDEN?

Zaujímavá otázka 🙂 Nuž, najskôr si myslel, že musí rýchlo nájsť materiál na výrobu, aby stihol deadline 😀 Ale pravdupovediac musel si sadnúť do kresla a vrátiť sa v čase, spomenúť si, aké to bolo, keď on a jeho manželka vítali nový život, ako sa nastavovali na to, že všetko bude inak, ako sa museli vzdať predstáv a plánov o tom, kým bude ich syn, aj na to, ako spolu všetko chystali ako blázni, lebo mali pocit, že potom sa už nič nebude dať dobehnúť.

Kolíska z javorového dreva, detské vlásky a púder. Prečo Candler vybral práve tieto zložky atmosféry? Uvažoval aj nad inou možnosťou? Čo ho presvedčilo zvoliť práve tieto zložky?

Zložky atmosféry sú vždy oriešok. Väčšinou však pramenia zo spomienok, inšpirácií a príbehov našich životov. Ani teraz tomu nebolo inak. Candler sa vrátil k tomu, ako svojmu synovi po nociach chystal kolísku, ako prežíval krehkosť a nádheru stvorenia, keď ho držal v náručí a hladkal jeho jemné vlásky, a ako prítomnosť detského mydla, púdru a olejčeka na veľmi dlhé obdobie zmenila charakter vône ich domu. Nechce tvrdiť, že to tak bude u každého, ale to boli pre Candlera najpodstatnejšie momenty a zároveň vône príchodu jeho syna.

 

 

 

 

 

Vyskytli sa nejaké ťažkosti, s ktorými sa Candler musel pri výrobe sviečky popasovať?

Keďže nás Fórum života oslovilo s prosbou vytvoriť vôňu, ktorá by evokovala, že život je dar, museli sme sa zastaviť a poriadne nad tým pouvažovať. A to je niekedy najťažšie. Zanechať svoje plány a pozastaviť rozbehnuté veci, aby sme stvorili niečo, čo má myšlienkovo úplne iný rozmer, ako dobrodružstvo či spomienky na bežné radosti.

Kde je dielňa Candlera? Kto mu pomáha? Aké atmosféry sa mu už podarilo zakonzervovať?  

Candlerova výrobňa má pravý rodinný charakter. Vyčlenili sme jej časť svojho rodinného domu v Levoči. Je v nej perfektná atmosféra, lebo krásne vonia. Dalo by sa povedať, že každý deň inak, lebo odlievame vždy iné atmosféry, ale zároveň má svoj špecifický charakter. Zatiaľ nám s výrobou nepomáha nikto, ešte sa to dá zvládnuť, ale občas sa nevyhneme večernej či nočnej šichte. Baví nás to, je to zodpovedná, ale voňavá prácička. 🙂 Zakonzervovať sa nám už podarilo atmosféru počúvania rozprávky z platne, noci pri pahrebe, leňošenia na hojdačke pri chate či vlčieho hladu. 

Čo všetko potreboval Candler na výrobu sviečky NEKONEČNO + JEDEN? Z čoho tvorí Candler svoje sviečky?

Asi by ste to nepovedali, ale nebol to vosk ani konzervy. V prvom rade je to skúsenosť. Candler potreboval prežiť situáciu prijatia nového života, rodičovskú paniku, že to nezvládne, radosť, že už je tu, aj nočné vstávanie či chorobu. Je to milosť, lebo presne to sme minulý rok dostali. Dostali sme príležitosť stať sa rodičmi a vďaka nej sme dokázali ponúknuť svoj pohľad na túto chvíľu v podobe konzervovanej atmosféry.

Ako „nosič“ atmosféry používa Candler 100% prírodný sójový vosk, prémiové vonné oleje a jemne praskajúci drevený knôt. Tie mu už umožnili urobiť nejedno kúzlo 🙂

Iste máte už nejaké prvé reakcie zákazníkov na sviečku NEKONEČNO+JEDEN. Aké boli?  

Pri tejto otázke máme úsmev okolo celej hlavy. Boli krásne 🙂 Zákazníkom sa páči inakosť tejto atmosféry. Podobne ako pri ostatných sviečkach z Candlerovej dielne aj pri tejto prežili prekvapenie. Tvrdia, že majú pocit, akoby sa skláňali nad postieľkou, aj to, že v nej cítia harmanček. Niekedy reakcie na vôňu prekvapia aj nás samých.

Rozhodli ste sa Sviečkou NEKONEČNO + JEDEN podporiť OZ Fórum života. Čo to znamená? Prečo by si ľudia mali kúpiť práve túto sviečku?

Znamená to, že zisk z predaja tejto sviečky poputuje v celej výške do rúk Fóra života, aby ho použilo na realizáciu svojich projektov, na pomoc ženám a rodinám v ťažkých situáciách, na podporu matiek a ich sprevádzanie vo chvíľach, keď sa cítia samé, opustené a myslia si, že sú v bezvýchodiskovej situácii. My sme teraz doma. Mysleli sme si, že v tomto čase nemáme možnosť, ako svojou pomocou vyjadriť, že sme za život. Snažili sme sa teda chrániť seba a svojich blízkych pred nakazením. No prišla ponuka od Fóra života a my sme ju prijali, pretože jeho zamestnanci dokážu aj teraz byť blízko tým, ktorí potrebujú pomoc. NEKONEČNO + JEDEN má byť pre ľudí pozvaním, že takýmto spôsobom môžu vyjadriť svoju túžbu pomáhať chrániť život aj v čase pandémie, pretože teraz je to potrebné ešte viac ako kedykoľvek predtým.

Kde a dokedy si môžeme zakúpiť sviečku NEKONEČNO+JEDEN?

Túto sviečku spolu s ďalšími zakonzervovanými atmosférami nájdete v našom e-shope www.candler.sk počas celého roka.

 

Za rozhovor ďakuje Mária Kucharčík.
(foto: www.candler.sk)

Podporte nás!

Pomôžte nám chrániť ľudský život od počatia.

© 2021 Fórum života, občianske združenie, Všetky práva vyhradené.