Monitoring správ zo sveta bioetiky a pro-life #13

Prinášame prehľad aktuálnych udalostí zo sveta bioetiky a pro-life. Pozrite sa na najnovšie rozhodnutia týkajúce sa umelých potratov, umelého oplodnenia a ďalších kľúčových otázok, ktoré formujú súčasnú debatu o živote a zdraví. Zistite viac o dôležitých správach z USA, EÚ a ďalších krajín, ktoré ovplyvňujú naše spoločenské a morálne normy.

UMELÉ POTRATY

 1. USA: Najvyšší súd rozhodol o zachovaní prístupu k potratovej tabletke

Najvyšší súd Spojených štátov rozhodol v prospech chemických potratov, keď 13. júna vyniesol jednomyseľný rozsudok o zachovaní prístupu k mifepristónu. Chemická interrupcia je v USA najčastejšou formou umelého potratu (63%), avšak predstavuje aj niektoré vážne riziká pre zdravie žien po jej užití. So žalobou na Najvyšší súd sa obrátili lekári z Aliancie pre Hippokratovu medicínu a žiadali o prehodnotenie rozhodnutia Úradu pre kontrolu potravín a liekov (FDA) z roku 2016 ohľadom širokého prístupu k tejto procedúre. Od roku 2021 úrad povolil výber tabletky priamo z lekárne od lekárnika a dokonca môže byť doručená poštou domov. 

 1. Taliansko, G7: v záverečnom dokumente chýba slovo interrupcia, nahradili ho. 

V záverečnom vyhlásení lídrov krajín G7, ktoré sa konalo minulý týždeň v talianskej Apúlii, vyradili podľa AFP problematiku interrupcií. Na vlaňajšom summite v Japonsku sa lídri G7 zaviazali riešiť „prístup k bezpečnej a legálnej interrupcii a starostlivosti po interrupcii“. Podľa agentúry Reuters a niektorých diplomatov na tom trvala hostiteľka summitu, talianska premiérka Giorgia Meloniová. Podľa BBC však premiérka túto informáciu vyvrátila. V záverečnom vyhlásení nakoniec potvrdili prístup k umelým potratom slovami o rovnakých záväzkoch a „univerzálnom prístupe k primeraným, cenovo dostupným a kvalitným zdravotníckym službám pre ženy, vrátane komplexného sexuálneho a reprodukčného zdravia a práv pre všetkých.“

 1. EÚ: pro-potratovú iniciatívu podporilo vyše 500-tisíc Európanov

Európsku iniciatívu občanov „Môj hlas, moja voľba“, ktorá bojuje za propagáciu a financovanie umelých potratov naprieč Európou, podporilo v priebehu siedmych týždňov už vyše 500-tisíc ľudí. Cieľom iniciatívy je vyzvať Európsku komisiu, aby predložila návrh finančnej podpory interrupcií v celej EÚ.

  1. What to know about abortion pill access after Supreme Court’s decision | AP News
  2. Taliansko žiada, aby v záverečnom vyhlásení G7 nebola zmienka o interrupciách | Konzervatívny denník (postoj.sk)

G7: Italy’s Meloni plays down abortion row with France’s Macron (bbc.com)

     3. Initiative detail | European Citizens‘ Initiative (europa.eu)

UMELÉ OPLODNENIE

 1. USA: Senát zamietol zákonné právo na umelé oplodnenie

V Americkom senáte sa vo štvrtok 13. júna rokovalo o zákone, ktorý má chrániť umelé oplodnenie. Zákon mal zaviesť nové celoštátne právo na oplodnenie v skúmavke (IVF=in vitro fertilizácia), jeho ponúkanie v rámci zdravotnej starostlivosti a preplácanie nákladov z poistenia. Zákon podporilo len 48 senátorov, k ďalším rokovaniam bolo potrebných minimálne 60. V problematike umelého oplodnenia sa v Amerike stala veľmi diskutovanou témou likvidácia zmrazených ľudských embryí vyrobených z IVF. Najvyšší súd v štáte Alabama totiž vo februári rozhodol, že zmrazené embryá sú deti a tí, ktorí ich zlikvidujú, môžu byť trestne zodpovední za ich smrť. 

    4. Senate Republicans block bill on women’s right to IVF | AP News

OBCHODOVANIE S ĽUĎMI

 1. EÚ: ľudské embryá a plody vyhlásili za produkty určené na vývoz

Nové nariadenie EÚ o látkach ľudského pôvodu (známe ako SoHo) sa stalo zákonom a ľudské embryá a plody tým zdegradovalo na látky, tkanivá a bunky. Kontroverzný dokument schválila koncom mája po Európskom parlamente aj Rada Európy. Tieto vysokokvalitné látky ľudského pôvodu majú byť použité na lekárske účely a cezhraničnú výmenu. Podľa biskupov združených v COMECE ide o neprijateľnú degradáciu prenatálneho ľudského života. Podľa federácie One of Us podporuje Rada Európy týmto rozhodnutím obchodovanie s ľuďmi.

 1. EÚ: náhradné materstvo je vykorisťovanie a obchodovanie s ľuďmi  

Členské krajiny EÚ prijali smernicu, ktorá definuje náhradné materstvo, nútené manželstvo a nezákonnú adopciu ako formy vykorisťovania, na ktoré sa vzťahuje zákon EÚ o boji proti obchodovaniu s ľuďmi. Po zverejnení smernice v Úradnom vestníku EÚ budú mať členské štáty dva roky na to, aby ju zaviedli do vnútroštátneho práva. Belgický minister spravodlivosti označil tieto nové formy obchodovania s ľuďmi za hrozné zločiny, ktoré musia byť potrestané.

 1. Rusko: unesené ukrajinské deti ponúka vláda na adopciu

Denníky The Financial Times a The New York Times zverejnili minulý týždeň zistenia, že ruské vládne stránky ponúkajú na adopciu ukrajinské deti unesené z detských domovov. Podarilo sa im podľa fotografií identifikovať 21 detí, ktoré mali zmenené mená alebo totožnosť a boli vo veku 7 až 15 rokov. Od začiatku ruskej invázie bolo do Ruska zavlečených viac ako 19-tisíc detí, z ktorých sa asi štyristo podarilo vrátiť. Kvôli únosom ukrajinských detí vydal Medzinárodný trestný súd v marci 2023 zatykač na ruského prezidenta Vladimíra Putina a komisárku pre práva detí Mariu Ľvovovú-Belovovú.

    5. Per l’Europa ora embrioni e feti sono «sostanze di origine umana» (avvenire.it)

    6. EÚ prijala novú smernicu o boji proti obchodovaniu s ľuďmi – správy (aktuality.sk)

    7. HNonline.sk – Rusko ponúka na adopciu deti unesené z Ukrajiny. Dôkazov o vojnových zločinoch je viac

OHROZENIE ZDRAVIA

 1. Európa: prudký nárast osýpok u detí spôsobil pokles očkovania

Svetová zdravotnícka organizácia a UNICEF upozorňujú na vysoký nárast prípadov osýpok, čo predstavuje viac ako 56-tisíc oficiálne hlásených prípadov (4 úmrtia) len za prvé tri mesiace tohto roku. Počet prípadov sa blíži k číslu 60-tisíc, ktoré boli hlásené za celý uplynulý rok (viac ako polovica osôb potrebovala hospitalizáciu a 13 ľudí zomrelo). Takmer polovica prípadov boli deti do 5 rokov. Osýpky sú vysokonákazlivé a nebezpečné ochorenie, podobne ako čierny kašeľ či záškrt, ktoré sa tu vďaka očkovaniu desiatky rokov nevyskytovali. Podceňovanie očkovania a jeho odmietanie sa v praxi ukazuje nárastom lokálnych epidémií týchto ochorení naprieč Európou. Očkovanie považujeme vo Fóre života za veľkú pro-life tému, pretože zachraňuje milióny ľudských životov pred nebezpečnými chorobami a smrťou.  

 1. Slovensko: dištancovanie sa od zmluvy WHO môže ohroziť zdravie Slovákov 

Zdravotnícke organizácie kritizovali slovenskú vládu, ktorá v zastúpení splnomocnenca pre vyšetrovanie pandémie Petra Kotlára odmietla koncom mája nové Medzinárodné zdravotnícke predpisy (IHR) ako jediná krajina na svete. Zdravotníci poukazujú na odborne nesprávny postup odmietnutím ochrany pred epidémiami a pandémiami, čo ohrozuje zdravie obyvateľov. Ide o celý komplex systémov na ochranu zdravia od medicínskych postupov, odporúčaní, možností liečby až po nákup liekov, vakcín, výmeny informácií a skúseností so vládaním kríz. K šíreniu paniky medzi Slovákmi pred agendou WHO a jej neprijatou pandemickou zmluvou mohla prispieť aj podpisová iniciatíva Citizengo, ktorá už v minulosti spochybňovala očkovanie proti Covid-19, či protipandemické opatrenia.

    8. WHO a UNICEF: V Európe sa prudko šíria osýpky, ohrozujú milióny detí (teraz.sk)

    9. Zdravotnícke organizácie nesúhlasia s dištancovaním sa od postupov WHO (teraz.sk)

EUTANÁZIA

 1. ESĽP, Štrasburg: zákazom eutanázie nebolo porušené právo na súkromie 

Európsky súd pre ľudské práva zverejnil 13. júna zamietavý rozsudok ohľadom žiadosti maďarského občana o eutanáziu. Ide o ústavného právnika Dániela Karsaia, ktorému v roku 2022 diagnostikovali nevyliečiteľnú amyotrofickú laterálnu sklerózu. V súčasnosti je imobilný, kŕmi sa cez hadičku a potrebuje 24-hodinovú starostlivosť. Svoj boj za eutanáziu zavŕšil podaním sťažnosti na porušenie jeho práv na súkromie priamo na ESĽP. Z jeho nedávneho rozhodnutia bol sklamaný, nakoľko súd dal za pravdu Maďarsku. Zákon zakazujúci asistovanú samovraždu je totiž súlade s povinnosťou štátu chrániť život svojich občanov. Preto podľa ESĽP neexistuje žiadna povinnosť členských štátov poskytovať prístup k asistovanej samovražde. V rozsudku ESĽP zdôrazňuje zvýšenú zraniteľnosť nevyliečiteľne chorých osôb, ktorí potrebujú ľudský prístup a paliatívnu starostlivosť na vysokej úrovni.

    10. Elutasította Karsai Dániel beadványát a Strasbourgi Emberi Jogok Európai Bírósága (dennikn.sk)

        Európske štáty nie sú povinné legalizovať eutanáziu, riešením je paliatívna starostlivosť, rozhodol súd | Konzervatívny denník (postoj.sk)

LGBTI

 1. Veľká Británia: 3-mesačný zákaz blokátorov puberty pre deti

Vláda Spojeného kráľovstva vydala koncom mája nariadenie zakazujúce predpisovanie a podávanie hormonálnych liekov, ktoré pozastavia pubertu u detí do 18 rokov. Núdzový zákaz bude platiť od 3. júna do 3. septembra 2024 v Anglicku, Walese a Škótsku a bude sa vzťahovať aj na súkromných poskytovateľov zdravotnej starostlivosti. Národná zdravotnícka služba (NHS) zastavila blokátory puberty po zverejnení Cassovej správy a vyhodnotila ich ako rizikové pre zdravie maloletých.   

 1. USA: federálny sudca zablokoval transrodové zákony v štyroch štátoch

Louisiana, Mississippi, Montana a Idaho spochybnili nariadenia federálnej vlády, ktorá zaviedla nové pravidlá o transrodových študentoch známe ako hlava IX. Generálni prokurátori podali na súd žalobu, lebo nové pravidlo Bidenovej vlády bolo v rozpore so zákonmi jednotlivých štátov. Federálny sudca Terry A. Doughty v predbežnom opatrení z 13. júna zablokoval nové vládne nariadenie, nakoľko prekračuje svoje právomoci a ohrozuje suverenitu jednotlivých štátov. Hlava IX mala totiž zrušiť miestne zákony, ktoré umožňujú transrodovým študentom používať iba toalety a šatne podľa biologického pohlavia, školy nie sú povinné používať zámená podľa želaní študentov a transrodové dievčatá nemôžu súťažiť v dievčenských športových tímoch.

 1. USA: transrodová plavkyňa už nemôže podľa súdu súťažiť so ženami

Transrodová plavkyňa Lia Thomasová neuspela na Športovom arbitrážnom súde (CAS), ktorý zamietol jej sťažnosť. Medzinárodná plavecká federácia World Aquatics v roku 2022 rozhodla, že transgenderové športovkyne nemôžu pretekať v ženských súťažiach. Výnimka platí pre plavkyne, ktoré podstúpili zmenu pohlavia do veku 12 rokov. Thomasová označila pravidlá za diskriminačné a odvolala sa na CAS. World Aquatics je s verdiktom súdu spokojná a označila ho za „veľký krok v našej snahe chrániť ženský šport“. Podobné pravidlo už zaviedla aj Medzinárodná atletická federácia. 

    11. New restrictions on puberty blockers – GOV.UK (www.gov.uk)

        The Medicines (Gonadotrophin-Releasing Hormone Analogues) (Emergency Prohibition) (England, Wales and Scotland) Order 2024 (legislation.gov.uk)

    12. Judge blocks Biden’s Title IX rule in four states, dealing a blow to protections for LGBTQ+ students | AP News

    13. Žiadny Paríž, transrodovú plavkyňu odstavili. Veľký krok k ochrane ženského športu, tvrdia po verdikte súdu – OH Paríž 2024 – Letná olympiáda – Športweb (pravda.sk)

ÚCTA K ŽIVOTU

 1. Slovensko: podpora tehotných žien v návrhoch zákonov v parlamente

Poslanci Národnej rady schválili 12. júna novelu zákona o vysokých školách, ktorá zlepšuje podmienky pre tehotné študentky a študentov starajúcich sa o deti do troch rokov. Zmeny sa dotknú aj študentov, ktorí sa starajú o dieťa so zdravotným postihnutím mladšie ako päť rokov. Nové úpravy začnú platiť od 1. septembra 2024 a týkajú sa najmä učebných plánov, prerušení štúdia a platenia školného, aby bolo štúdium dostupnejšie a flexibilnejšie pre rodičov. V parlamente čaká na hlasovanie aj návrh zákona o príspevku pre tehotné absolventky štúdia od opozičnej KÚ. Zákon má pomôcť absolventkám strednej či vysokej školy, ktoré otehotneli do 9-tich mesiacov po skončení štúdia a pokryť im zvýšené výdavky s prípravou na materstvo v podobe pravidelnej sociálnej dávky.

 1. Pápež na Summite G7: Nedovoľme, aby stroje zabíjali človeka, ktorý ich vytvoril

Na stretnutie lídrov krajín G7 bol prvýkrát v histórii pozvaný pápež. Summit G7 sa konal v Borgo Egnazia v talianskej Apúlii, kde pápež prehovoril 14. júna na tému umelej inteligencie. Pápež František poukázal na prichádzajúcu kognitívno-priemyselnú revolúciu, ktorá nám prinesie obrovské poznatky vo vedeckom výskume, čo je fascinujúce. Zároveň označil UI za hrozný nástroj zabíjania a naliehal na zákaz autonómnych smrteľných zbraní v ozbrojených konfliktoch. Pápež upozornil aj na riziko závislosti človeka na rozhodnutí stroja: „Odsúdili by sme ľudstvo na beznádejnú budúcnosť, keby sme ľuďom vzali možnosť rozhodovať o sebe a o svojom živote a odsúdili ich na závislosť od rozhodnutí strojov. Musíme zaručiť a chrániť priestor zmysluplnej ľudskej kontroly nad procesom výberu programov umelej inteligencie: od toho závisí samotná ľudská dôstojnosť“.

 1. Taliansko: výnimočná žena Chiara Corbello inšpiruje aj po smrti

Minulý týždeň sme si vo Fóre života pripomenuli výročie smrti hrdinskej matky Chiary Corbello Petrillo z Ríma. Matka troch detí podľahla rakovine ako 28-ročná, potom čo uprednostnila život svojho dieťaťa pred svojim vlastným. Spolu s manželom Enricom čelili ťažkým skúškam počas všetkých troch tehotenstiev a dve deti im zomreli v náručí len krátko po narodení. Tretí syn Francesco sa narodil zdravý 30. mája 2011. Jeho mama Chiara zomrela 13. júna 2012. Svojou láskou k životu, odhodlaním a dôverou napriek ťažkostiam inšpirovala Chiara aj nový projekt pro-life organizácie Pro Vita & Famiglia a nadácie Il Cuore in una Goccia pod názvom “La Casa di Chiara” – Chiarin dom. Projekt je určený pre tehotné ženy so zdravotnými komplikáciami, ktorým je počas náročného obdobia liečby poskytnuté ubytovanie, lekárska, psychologická, sociálna a duchovná pomoc aj spolu s ich rodinami. 

    14. Na vysokých školách sa upraví prístup k podpore tehotných študentiek (teraz.sk)

    Dokumenty : Parlamentné tlače : Parlamentná tlač 42 – Národná rada Slovenskej republiky (nrsr.sk)

    15. Pápež na zasadnutí G7: Stroj by nemal rozhodovať, či vezme život ľudskej bytosti (tkkbs.sk)

    16. (6) Fórum života – Pred pár dňami sme si pripomenuli 12. výročie… | Facebook

     La Casa di Chiara – Un progetto di amore

Prehľad správ pripravila: Mgr., BeLic. Pavla Bicianová, 21. júna 2024.

© 2021 Fórum života, občianske združenie, Všetky práva vyhradené.