V uplynulých týždňoch sa na pôde európskych a slovenských inštitúcií otvorila závažná diskusia o návrhu Európskeho parlamentu, ktorého cieľom je začleniť právo na umelé ukončenie tehotenstva do Charty základných práv Európskej únie. Tento návrh, ktorý by z interrupcie spravil základné ľudské právo, vyvoláva mnoho etických a právnych otázok, ktoré je potrebné dôkladne zvážiť.
Fórum života, ktoré sa dlhodobo zameriava na ochranu života a poskytovanie pomoci ženám v náročných životných situáciách, vyjadruje hlboké znepokojenie nad týmto návrhom. Na základe našich skúseností vieme, že interrupcia má ďalekosiahle následky, ktoré zasahujú nielen nenarodené deti, ale aj samotné ženy, ktoré sa často stretávajú s psychickou traumou a dlhodobými problémami. Práve preto sme apelovali na poslancov Národnej rady Slovenskej republiky, aby tento návrh odmietli.
Bohužiaľ, výsledky hlasovania v Národnej rade 3. októbra 2024 ukázali, že iba 17 poslancov sa postavilo na stranu ochrany života. Zo 121 hlasujúcich bolo 31 proti a až 73 poslancov sa zdržalo hlasovania, čím prejavili nezáujem o takto dôležitú otázku.
Tento výsledok je smutným odrazom politickej reality, v ktorej prorodinné opatrenia a hodnoty strácajú na váhe. Okrem toho dochádza k okresávaniu sociálnych opatrení – vyššie dane, zníženie bonusu na dieťa a zrušenie rodičovského dôchodku.
„Nové ľudské práva do Charty základných ľudských práv Európskej únie nezaujímajú značnú väčšinu našich poslancov. Nemajú žiadny rešpekt ani pred Národným pochodom za život a jeho manifestom, ktorého sa len pred dvomi týždňami zúčastnilo 40 000 ľudí,“ hovorí predsedníčka Fóra života Marcela Dobešová. 30. septembra zaslala list poslancom a poslankyniam Národnej rady Slovenskej republiky, v ktorom vysvetľuje riziká prijatia tohto návrhu a vyzýva na rešpektovanie ľudského života i práva na výhradu vo svedomí.
„Aj toto hlasovanie v parlamente ukázalo, že téma pro-life sa stala prostriedkom politikov, aktivistov v presadzovaní svojich osobných alebo politických záujmov. Žiaľ, zamieňajú sa prostriedky za ciele,“ dodáva Dobešová
Aj napriek tejto situácii nesmieme strácať nádej. Je dôležité, aby sme ako komunita zostali zjednotení a pokračovali v našej práci na ochranu života. Veríme, že aj verejnosť sa do tejto dôležitej debaty zapojí a spoločne nájdeme riešenia, ktoré podporujú život a dôstojnosť každého človeka.
V Bratislave, 30. septembra 2024
Vážená pani poslankyňa NR SR, vážený pán poslanec NR SR,
V NR SR prebehla rozprava k návrhu poslanca Národnej rady Slovenskej republiky Rastislava Krátkeho na prijatie uznesenia Národnej rady Slovenskej republiky k uzneseniu Európskeho parlamentu z 11. apríla 2024 o začlenení práva na umelé prerušenie tehotenstva do Charty základných práv Európskej Únie.
Vo Fóre života vyjadrujeme hlboké obavy v súvislosti s prijatím uznesenia Európskeho parlamentu zakotviť „právo na umelé prerušenie/ukončenie tehotenstva“, „právo na potrat“ do Charty základných práv EÚ. Takéto právo neexistuje! Zároveň predstavuje výraznú odchýlku od princípov rešpektovania života a subsidiarity, ktoré sú základom spoločného európskeho projektu.
Najviac nás znepokojuje to, že EP uprednostňuje radikalizované politické agendy pred základnými právami, ktoré tvoria základ našich hodnôt. Stavajú ženu proti dieťaťu a dieťa proti žene! Neviem, či si dostatočne uvedomujú, že takýmito činmi podnecujú jeden ďalší vážny globálny problém – kultúrnu vojnu medzi rôznymi životnými štýlmi a hodnotami.
Zrejme skupina, ktorá vypracovala toto stanovisko v prospech potratov, zabúda na starostlivosť o ženy a robí z traumatickej skúsenosti mnohých žien po potrate základnú hodnotu EÚ. Prívlastky, ktorými záujmové skupiny obhajujú právo žien na interrupciu, ako sú „bezpečná, legálna, dostupná, bez zdravotných rizík a následkov; ako jedno zo základných ľudských práv“, sú veľmi oklieštené a nedostatočné. Po 26 ročných skúsenostiach pomoci ženám musíme dodať, že toto „právo“ má na ich životy veľmi pravdepodobný traumatizujúci účinok hlavne po psychickej stránke. Hoci často je interrupcia sprevádzaná počiatočnou úľavou po zákroku, s odstupom času, skúseností a prehodnocovania životných rozhodnutí sa ženy na nás obracajú s prosbou o pomoc, pretože ani čas, a často ani „pomoc“ odborníkov (ktorí bohužiaľ, postabortívny syndróm často zaznávajú), sa ženám nedarí zmieriť s touto životnou situáciou. Akokoľvek vážne dôvody k interrupcii žena pomenuje, v skutočnosti je nemožné nájsť dostatočné argumenty na ukončenie života vlastného dieťaťa, ktoré by natrvalo zabezpečili vnútorný pokoj a zmierenie s týmto rozhodnutím. Ani iné pomenovania dieťaťa, napr. embryo, plod, zhluk buniek neprinášajú žiadúcu úľavu a upokojenie. Ani zakotvenie práva na umelé prerušenie tehotenstva do Charty základných práv EÚ. Každý, kto spochybňuje negatívne následky interrupcie, buď nerozumie alebo nechce rozumieť podstate tohto činu.
Charta základných práv EÚ nemôže zahŕňať práva, ktoré nie sú všeobecne uznané a ktoré vytvárajú rozpory. Neexistuje žiadny medzinárodný nástroj ľudských práv, ktorý by uznával základné právo na potrat. Najdôležitejšia medzinárodná zmluva o ľudských právach v Európe, Európska zmluva o ľudských právach, toto právo neuznáva, a Európsky súd pre ľudské práva nikdy nezahrnul takéto právo do práva na súkromie a nemá na to žiadnu právomoc. Ďalší vážny problém, vidíme v práve na výhradu vo svedomí, ktorá je v kompetencií členských štátov a priamo by zasahoval do ich kompetencií.
Vážená pani poslankyňa, vážený pán poslanec,
chcem Vás požiadať o podporu návrhu uznesenia NR SR k uzneseniu EP o začlenení práva na umelé prerušenie tehotenstva do Charty základných práv Európskej Únie. Začleniť právo na potrat do Charty základných práv EÚ bez uznania negatívnych následkov interrupcie je v rozpore s rešpektovaním duševnej nedotknuteľnosti podľa Článku 3 Charty základných práv EÚ ods. 1: „Každý má právo na rešpektovanie svojej telesnej a duševnej nedotknuteľnosti“ a Článku 10 ods. 2 Charty: „Právo na výhradu vo svedomí sa uznáva v súlade s vnútroštátnymi zákonmi, ktoré upravujú výkon tohto práva“.
Prajem Vám veľa múdrosti a zdravého rozumu!
S úctou
Marcela Dobešová,
predsedníčka Fóra života