Alexej Komov: Musíme byť zomknutí v obrane hodnôt

Zástupca Svetového kongresu rodín v Rusku a vyslanec tejto organizácie pri OSN, líder ruského think-tanku FamilyPolicy.ru a člen Komisie pre rodinu pri patriarcháte Ruskej pravoslávnej cirkvi Alexej Komov minulý týždeň navštívil počas svojho turné po európskych krajinách aj Slovensko. Pri tejto príležitosti sme s ním pripravili nasledujúci rozhovor o pro-life a pro-family situácii v Rusku:

Ako by ste vo všeobecnosti opísali situáciu v oblasti ochrany života, rodiny a prirodzených hodnôt v Rusku?

„V posledných rokoch sme prijali niekoľko dobrých opatrení a zákonov podporujúcich rodinné hodnoty a demografický rast. Napríklad, za narodenie druhého dieťaťa štát vypláca rodine sumu rovnajúcu sa 10000 USD. Od minulého roka je zakázaná propagácia umelých potratov a už takmer dva roky platí zákon, ktorý zakazuje agresívnu propagandu homosexuálneho životného štýlu voči maloletým a tínedžerom do veku 18 rokov. Ako viete, rozbehla sa obrovská protikampaň v mnohých západných krajinách so snahou bojkotovať „démonizujúce“ Rusko. Ale štatistiky ukazujú, že homosexuálny životný štýl nie je zdravý. Podľa rôznych výskumov a štúdií homosexuáli častejšie trpia rôznymi chorobami ako napríklad aids, závislosťou na drogách a alkohole, je u nich dosť vysoká miera pokusov o samovraždu. My v Rusku veríme, že deti by pred tým mali byť chránené. Ale musím zdôrazniť, že homosexuálov rozhodne neprenasledujeme. Celá táto snaha démonizovať Rusko je výsledkom mocného LGBTI lobingu, ktorý do veľkej miery ovláda medzinárodnú politiku. Pokiaľ ide o umelé potraty – pod vládou komunizmu sa Rusko stalo vôbec prvou krajinou na svete, ktorá ich zlegalizovala. Toto so sebou postupne prinieslo ďalšie negatívne veci ako uľahčenie rozvodov, radikálnu „slobodnú lásku“ a sexuálnu revolúciu. Všetky tieto veci sa testovali a uplatňovali v turbulentných 20-tych rokoch minulého storočia, trpeli sme nimi skôr ako ostatné národy. Som rád, že počas uplynulých desaťročí sme zaznamenali určité zlepšenia, napríklad v oblasti demografickej situácie. Počet potratov sa v Rusku znížil päťnásobne počas posledných 25 rokov – zo štyroch miliónov na menej ako 700-tisíc. Je tu však stále ešte veľa práce, ktorú treba urobiť.“

Ste prezidentom vplyvného think-tanku FamilyPolicy.ru. Aké sú hlavné oblasti vášho záujmu?

„Napomáhame tomu, aby bola v Rusku prijímaná dobrá legislatíva, a nielen u nás, ale aj medzinárodne, napríklad na úrovni OSN. Som vyslancom Svetového kongresu rodín pri OSN, kde sa deje mnoho zlých vecí, ale kde sme zároveň aj svedkami silného odporu voči nim, a hnutia na obranu rodinných hodnôt. Povedal by som, že Rusko a Vatikán sú hlavnými obrancami prirodzených hodnôt, ľudského života a jeho dôstojnosti na úrovni OSN, čo je dosť symbolické. Spomedzi veľkých krajín je Rusko zrejme jedinou, ktorá sa otvorene stavia na obranu tradičných hodnôt a hovorí, že každé dieťa má právo na otca a mamu, nie na dvoch otcov alebo dve mamy. Náš think-tank pripomienkuje nové návrhy zákonov alebo navrhuje zmeny tých aktuálny, robíme analýzy v súvislosti s rôznymi témami. Čím viac vzdelaných a zručných profesionálov máme na svojej strane, tým lepšie. Iba s odborníkmi môžeme preniknúť do rôznych vrstiev občianskej spoločnosti a byť rešpektovaní.“

Do akej miery sa kresťanské cirkvi v Rusku angažujú vo formovaní verejnej mienky súvisiacej s agendou pro-life a pro-family?

„Veľmi sa angažujú. Sme skutočne svedkami zázraku po 70 rokoch prenasledovania. Počas uplynulých 25 rokoch slobody sa postavilo vyše 30 000 nových chrámov. Mnoho mladých ľudí prichádza do kostola, čo je skvelé. Okolo 70% populácie sa hlási k Ruskej pravoslávnej cirkvi, okrem toho tu žijú asi 2% katolíkov a rovnaké množstvo protestantov. Patriarcha Kirill a ďalší lídri Cirkví aktívne podporujú hnutie za život a rodinu. Pracujem v Komisii pre rodinu, ktorá je ekvivalentom dikastéria, na čele ktorého vo Vatikáne stojí Mons. Paglia. Mám na starosti medzinárodné vzťahy a šéf tejto komisie Dimitrij Smirnov je akoby krstným otcom nášho pro-life hnutia, ktoré sa za posledné obdobie stalo skutočnou hybnou silou.“

Spomenuli ste účasť všetkých kresťanských cirkví v pro-life a pro-family hnutí v Rusku. Zdá sa, že ochrana prirodzených hodnôt má zásadný ekumenický rozmer…

„Áno, je to tak. Sme povzbudzovaní oficiálnou sociálnou náukou Ruskej pravoslávnej cirkvi aktívne spolupracovať s našimi katolíckymi bratmi a sestrami na témach spájajúcich sa s ochranou života, rodiny, tradičných hodnôt, na sociálnych projektoch. A – samozrejme – mali by sme túto spoluprácu do budúcnosti rozvíjať, pretože musíme čeliť rôznym negatívnym trendom a snahám. Určite by sme mali konať zomknutí v obrane našich spoločných hodnôt.“

Autor rozhovoru: Danka Jacečková

 

 

 

Podporte nás!

Pomôžte nám chrániť ľudský život od počatia.

© 2021 Fórum života, občianske združenie, Všetky práva vyhradené.