Bioetika ľudskou rečou: Rozhovory o živote, hodnotách a rozhodnutiach

Projekt „Bioetika ľudskou rečou“ je séria podcastov, ktoré sa zameriavajú na základné otázky ľudského života, etiky a rozhodnutí, ktoré formujú našu spoločnosť. Cieľom týchto diskusií je priblížiť komplexné témy bioetiky širšiemu publiku v prístupnej a zrozumiteľnej forme. Prostredníctvom rozhovorov s odborníkmi, aktivistami, lekármi a ďalšími relevantnými osobami sa budeme venovať otázkam ako sú práva počatých detí, dôstojnosť marginalizovaných skupín, etické dilemy v zdravotnej starostlivosti, a mnohým ďalším aktuálnym témam, ktoré ovplyvňujú naše životy. Tieto podcasty sú príležitosťou na otvorené a podnetné diskusie o hodnotách, ktoré nás formujú ako spoločnosť.

Úvod do bioetiky „ľudskou rečou“

 Čo je to bioetika?

Bioetika je nová vedná disciplína, ktorá sa zaoberá etickými problémami v zdravotnej starostlivosti, v medicíne a výskume. Slovo „bio“, z gréckeho „bios“, znamená ŽIVOT.

Čiže o bioetike hovoríme ako o etike života, pretože skúma ľudský život a jeho ohrozenia.

Vysvetľuje, čo je morálne prípustné a čo už nie, aby pomohla človeku ochrániť to najvzácnejšie, čo má: svoj život.

Bioetika rieši napr. problémy, ktoré sa hlboko dotýkajú ľudského života na jeho počiatku: umelé potraty, umelé oplodnenie, surogátne materstvo, zmrazovanie a pokusy na ľudských embryách, diagnostika ľudských plodov s cieľom likvidácie geneticky postihnutých jedincov. Ide o obdobie ľudského života pred narodením, kedy je človek najzraniteľnejší. Avšak bioetiku zaujíma aj krehkosť ľudského života, ktorá narastá s pribúdajúcim vekom a chorobami, teda problémy na jeho konci: eutanázia, asistovaná samovražda, výzvy paliatívnej medicíny, transplantácia orgánov, mozgová smrť, nedostupnosť zdravotnej starostlivosti, nedôstojné zomieranie, trest smrti, agresívna liečba, či umelé predlžovanie života.

V centre pozornosti bioetiky je teda vždy človek a jeho dôstojnosť, a to nielen na jeho začiatku a konci, ale počas celého ľudského života. Preto sem patria aj problémy sociálnej bioetiky, ktorá sa dotýka života a zdravia človeka: zneužívanie drog, nebezpečné športy, drastické diéty, zmrzačovanie tela, sterilizácie, neplodnosť, demografia, problémy súvisiace s chudobou a nedôstojnými životnými a pracovnými podmienkami; rovnako domáce násilie, týranie, sexuálne zneužívanie, ničenie životného prostredia, ale aj verejné zdravie a problematika očkovania.

Ako bioetika vznikla a prečo ju potrebujeme?

 Bioetika vznikla v 70. rokoch minulého storočia v USA vďaka onkológovi V. R. Potterovi. Ten vo svojom článku prvýkrát použil termín bioetika a nazval ju mostom do budúcnosti. Potter pokladal za nevyhnutnú spoluprácu medzi „bios“ a „ethos“, medzi prírodnými a humanitnými vedami. Tá by sa mala prejaviť v konkrétnej spolupráci medzi odborníkmi z oblasti biológie, medicíny, biomedicíny s odborníkmi z oblasti etiky, filozofie, teológie.

Len vo vzájomnej spolupráci rôznych vedných disciplín videl riešenie vážnych morálnych problémov, ktoré ľudský život a vedecký pokrok prináša. A od toho, ako človek dokáže čeliť výzvam doby a spolupracovať, závisí aj samotné prežitie ľudstva.

Bioetiku potrebujeme, lebo nám ukazuje cestu, kadiaľ môžeme ísť a kde je to už nebezpečné. Od nášho rozhodnutia totiž závisí ľudský život. Bioetika nám pomáha vzdelávať sa v etických otázkach, aby sme dokázali odpovedať tým, ktorých sa dotýkajú. Pomáha nám chrániť ľudský život od počatia po prirodzenú smrť. Pomáha nám byť autentickými „pro-life“ a byť v službe životu. A to je možné len vďaka vzájomnej spolupráci a dialógu s odborníkmi rôznych profesií. Spolu dokážeme pomáhať a dávať nádej tým najkrehkejším a najzraniteľnejším.

27. december 2024

Odporúčaná literatúra:

Bioetika pre všetkých, Ramón Lucas Lucas, SSV 2011

Manuál bioetiky pre mladých, Fondation Jerôme Lejeune, Kanet, n.o. 2015

Život v našich rukách, M. P. Faggioni, Spišská kapitula 2007

Bioetika ľudskou rečou: Čo je bioetika

Čo vlastne bioetika znamená, aké dilemy rieši a ako nám môže v živote pomôcť? Rozprávali sme sa s bioetičkou Pavlou Bicianovou, ktorá v podcaste približuje tému 23. ročníka kampane Deň počatého dieťaťa Bioetika ako základ kritického myslenia pre ochranu života.

Bioetika ľudskou rečou: Surogácia - náhradné materstvo

Bioetika ľudskou rečou: Bioetika v zdravotníctve

Bioetika ľudskou rečou: Bioetika v zdravodníctve

Bioetika ľudskou rečou: Bioetika v praxi

Bioetika ľudskou rečou: Financie v zdravotníctve

Bioetika ľudskou rečou: Chudoba

Tému Chudoba nám priblíži Zuzana Gajdošová – sociálna pracovníčkou poradne Femina v Snine pre všetkých, ktorí sa ocitnú v nepriaznivej životnej situácii. Cieľovou skupinou sú predovšetkým mamičky s malými deťmi, rodiny v núdzi, diskriminovní ľudia, nečakané tehotné ženy, obete násilia a ďalší. Okrem štatistík v oblasti chudoby si povieme aj to, ktorá skupina ľudí ňou najviac trpí a ako ohrozuje ľudskú dôstojnosť.

Bioetika ľudskou rečou: Dedičnosť chudoby

Rozprávame sa so Zuzanou Gajdošovou – sociálnou pracovníčkou Poradne Femina – Snina, matkou dvoch detí, ktorá aktuálne skončila druhú vysokú školu. Pokračujeme v téme Chudoba z pohľadu dedičnosti. Zuzana nám objasňuje, ako sa chudoba dedí v návykoch a ako je možné tomu predísť.

Bioetika ľudskou rečou: Výzvy paliatívnej starostlivosti

Bioetika ľudskou rečou: Žena po strate dieťaťa

Bioetika ľudskou rečou: Hospicová starostlivosť

Bioetika ľudskou rečou: Obchodovanie s ľuďmi

Téma podcastu je obchodovanie s ľuďmi. Bude nám o nej rozprávať pani Katarína Kvašňovská pracujúca v informačnej kancelárii pre obete trestných činov, ktorá je súčasťou odboru prevencie kriminality Ministerstva vnútra Slovenskej republiky.

Bioetika ľudskou rečou: Spravodlivá vojna

Našim hosťom je kňaz a dominikán brat Samuel Peter Lovás, ktorý sa venuje morálnej teológii. Doktorát v tejto oblasti obhájil na Cyrilometodějskej teologickej fakulte Univerzity Palackého v Olomouci. Tentoraz sa budeme rozprávať o spravodlivej vojne.

Bioetika ľudskou rečou: Trest smrti

Rozprávali sme sa o treste smrti z pohľadu Katolíckej Cirkvi s kňazom a dominikánom, bratom Samuelom Petrom Lovásom, ktorý sa venuje morálnej teológii.

Bioetika ľudskou rečou: Výhrada vo svedomí

Bioetika ľudskou rečou: Eutanázia

Budeme sa rozprávať s Miroslavom Mikolášikom. Je to lekár, politik, zakladajúci člen a viac ako tridsaťročný prezident o. z. Donum vitae. Jeho špecializáciou je anesteziológia a intenzívna medicína. Na pôde európskeho parlamentu viedol 10 rokov pracovnú skupinu pre bioetiku. Je otcom 4 detí.

Bioetika ľudskou rečou: Manželstvo

Andrea Mikolášiková, teologička, lektorka, facilitátorka.  Manželstvo z hľadiska bioetiky – bioetika v praxi. Je to priestor, kde sa stretávajú mnohé bioetické otázky: tehotenstvo, neplodnosť, starostlivosť o chorého a mnoho iných… Teraz sa porozprávame o manželstve. Je to prekonaná záležitosť, obyčajný papier alebo má stále čo ponúknuť?

Bioetika ľudskou rečou: Marginalizované komunity

Rozprávame s Ivanou Németovou, odborníčkou na problematiku marginalizovaných skupín, ktorá sa viac ako sedem rokov venuje rómskym komunitám. Priblíži tému rómskej komunity, jej históriu a každodenné problémy. Zdieľa s nami pohľad na to, čo je príčinou predsudkov voči Rómom a ako môžeme prispieť k ich lepšiemu začleneniu do spoločnosti. 

Bioetika ľudskou rečou: Sexuálne zneužívanie v rómskej komunite

Venujeme sa jednej z najťažších a najviac prehliadaných tém – sexuálnemu zneužívaniu. Našou hosťkou je Ivana Németová, ktorá je absolventkou Kolégia Antona Neuwirtha a zasvätenou pannou košickej arcidiecézy. Ivana, srdcom oddaná pomoci marginalizovaným komunitám, s nami otvorene hovorí o podobe sexuálneho zneužívania v rómskych osadách, o dôsledkoch pre obete a o výzvach, ktorým čelíme ako spoločnosť. 

Bioetika ľudskou rečou: Demografické výzvy pre Slovensko

Doc. Karol Pastor, demograf a štatistik, vysvetľuje dobré i zlé správy o demografii Slovenska. Hovorí, že klesá počet populácie na Slovensku. Upozorňuje na to, že v demografii Slovenska nie je ani tak dôležitý počet obyvateľov, ako veková štruktúra obyvateľstva.

Bioetika ľudskou rečou: Pokles pôrodnosti

Doc. Karol Pastor, demograf a štatistik, v druhom podcaste hovorí o poklese pôrodnosti. Poukazuje na to, že jedným z dôvodov poklesu pôrodnosti je pokles uzatvorených manželstiev.

Bioetika ľudskou rečou: Obete násilia

Vypočujte si Milku Psárovú, ktorá pracuje v Centre konkrétnej pomoci Prešov ako poradkyňa. Terénnou formou, telefonicky alebo prostredníctvom telekomunikačných technológií pomáha ženám, dievčatám, ale i rodinám, ktoré sa ocitli v ťažkej životnej situácii, v sociálnej núdzi alebo zápasia s nedostatkom potravín, šatstva a s problémami s bývaním. Takisto sa stretáva s domácim násilím a obeťami násilia.

Bioetika ľudskou rečou: Postabortívny syndróm

Rozprávame sa so Zuzanou Strakovou, psychologičkou Poradne Alexis, kde pracuje už šiesty rok. Vyštudovala psychológiu na UK v Bratislave. Okrem poradenstva sa venuje aj písaniu článkou a blogov na túto tému. Je autorkou publikácie o prežívaní straty dieťatka po spontánnom potrate z názvom Konečná stanica Nádej. Je manželka a matka 4 dcér.

Bioetika ľudskou rečou: Umelé potraty

Psychologička Zuzana Straková z Poradne Alexis hovorí o tom, ako denne pracuje so ženami, ktoré riešia dilemu neplánovaného tehotenstva. V podcaste sa dozviete, aké typy príbehov sa za touto témou skrývajú, akú podporu poradňa ponúka a prečo každé rozhodnutie už navždy mení život. Podcast ponúka pohľad na umelé potraty s dôrazom na hodnotu života a možnosti, ktoré môžu ženám pomôcť zvládnuť ich náročnú situáciu.

Bioetika ľudskou rečou: Starostlivosť v tehotenstve z pohľadu štátu

Bioetika ľudskou rečou: Fungovanie hospicov na Slovensku

Hosťkou je doktorka Emília Vlčková, ktorá pracuje v neziskovej organizácii sv. Lujza, sídliacej v Handlovej. Spolu so svojím tímom si dali za cieľ pomáhať nevyliečiteľne chorým pacientom netrpieť neznesiteľnou bolesťou a dôstojne zomrieť v ich prirodzenom prostredí v kruhu svojich blízkych. V roku 2010 prijali do starostlivosti mobilného hospicu prvú pacientku. Aká však bola genéza vzniku hospicov na Slovensku?

Bioetika ľudskou rečou: Hospicová starostlivosť

Na tému Hospicová starostlivosť sme sa rozprávali s pani doktorkou Emíliou Vlčkovou, ktorá pracuje v neziskovej organizácii sv. Lujzy, ktorá sídli v Handlovej. Prevádzkuje dva mobilné hospice v Prievidzi a Banskej Bystrici a tiež ambulanciu všeobecného lekára v Handlovej. Poskytuje špecializovanú paliatívnu starostlivosť pre viac ako 150 osôb v terminálnom štádiu ochorenia ročne.

© 2021 Fórum života, občianske združenie, Všetky práva vyhradené.