UMELÉ POTRATY
1.Slovensko: poslanci v hlasovaní neodmietli právo na umelý potrat.
Poslanci Národnej rady hlasovali 3. októbra o uznesení proti právu na potrat, ktoré predložil do parlamentu poslanec Rastislav Krátky z hnutia Slovensko. Išlo o reakciu na schválené uznesenie Európskeho parlamentu o začlenení práva na umelý potrat do Charty základných práv EÚ. Snahy pretlačiť právo na potrat do legislatívy členských krajín však slovenských poslancov nijako nevyrušili, nakoľko ich 29 na hlasovanie vôbec neprišlo a 73 sa zdržalo. Kontrauznesenie odmietajúce potraty podporilo len 17 poslancov a proti ich bolo 31. Návrh na odmietnutie potratov nepodporil nikto z poslaneckého klubu SNS, dokonca ani poslanec Rudolf Huliak. Ten ešte v nedeľu v STVR vyhlásil, že bude za každú cenu chrániť život nenarodených a umelý potrat označil za vraždu. Nakoniec hlasoval proti, rovnako ako jeho názorová oponentka Plaváková z PS.
- Belgicko: premiér si predvolal nuncia za pápežov postoj k potratom.
Belgický premiér De Croo si krátko po pápežovej návšteve krajiny predvolal nuncia, pretože ho pobúrili pápežove slová o umelých potratoch. Svätý Otec František nazval interrupčný zákon zločinným a lekárov, ktorí zákrok vykonávajú, označil za nájomných vrahov. Stalo sa to pri hrobe belgického kráľa Baudouina, ktorému prišiel vyjadriť úctu aj pre jeho jasné odmietnutie potratov. Pápežove tvrdé slová zazneli v Belgicku v čase neúspešných politických rokovaní o predĺžení lehoty na vykonávanie umelých potratov až do 18. týždňa tehotenstva.
- Južná Kórea: žena išla na potrat v 9. mesiaci tehotenstva.
Keď sa Juhokórejčanka podelila so svojou skúsenosťou s umelým potratom na kanáli YouTube, začala ju vyšetrovať polícia. Podľa CNN polícia vyšetruje aj lekára a ďalších piatich zdravotníkov, ktorí sa na interrupcii podieľali. Aktéri umelého potratu z 36. týždňa tehotenstva však môžu byť stíhaní za vraždu. Zákaz umelého ukončenia tehotenstva zrušil miestny ústavný súd v roku 2019. Avšak odvtedy parlament nebol schopný prijať nový zákon týkajúci sa interrupcií.
- USA, Georgia: sudca zrušil zákaz potratov z roku 2022.
Sudca štátneho súdu USA Robert McBurney zablokoval v americkom štáte Georgia zákon, ktorý zakazoval umelé potraty po 6. týždni tehotenstva. Podľa sudcu zákon porušenie práva na súkromie a slobodu, ktoré garantuje ústava USA. Zákon z roku 2022 zakazoval väčšinu interrupcií, keď bol „zistiteľný tlkot ľudského srdca“. Srdcová aktivita môže byť detekovaná ultrazvukom v bunkách v embryu, ktoré sa nakoniec stane srdcom okolo šiestich týždňov tehotenstva. Štát Georgia sa voči rozsudku ešte môže odvolať a obnoviť platnosť zákona.
- USA: Trumpova manželka podporuje právo na potrat.
Trumpova manželka Melania prekvapivo podporila právo žien na interrupcie krátko pred voľbami, v ktorých sa jej manžel uchádza o funkciu prezidenta. Trumpová nesúhlasí s obmedzovaním práva na interrupciu: „Obmedziť právo ženy rozhodnúť sa, či ukončí nechcené tehotenstvo, je to isté ako odoprieť jej kontrolu nad vlastným telom“. Donald Trump sa často prezentuje voličom ako „pro-life leader“ a tvrdí, že jeho zásluhou Najvyšší súd USA v roku 2022 zrušil precedens Roe v. Wade, ktorý na federálnej úrovni zaručoval právo na interrupciu. Faktom je, že počas svojho mandátu vymenoval troch sudcov najvyššieho súdu, ktorí svojím hlasovaním precedens zvrátili. Donald Trump ešte v minulosti podporoval federálny zákaz potratov po 15. týždni tehotenstva. Dnes presadzuje, aby potraty upravovali jednotlivé štáty a nie federálne zákony. Podporuje aj výnimky za zákazu interrupcií v prípade znásilnenia, incestu a ochrany života matky.
https://www.nrsr.sk/web/Default.aspx?sid=schodze/hlasovanie/hlasklub&ID=55364
- https://www.teraz.sk/zahranicie/de-croo-pozval-apostolskeho-nuncia-na/827040-clanok.html
- https://dennikn.sk/4240163/juhokorejcanka-isla-na-interrupciu-v-9-mesiaci-nie-je-tam-zakon-ktory-by-to-zakazal/
- https://www.teraz.sk/zahranicie/sudca-v-georgii-zrusil-zakaz-interrupc/826095-clanok.html
- https://svet.sme.sk/c/23392827/trumpova-manzelka-melania-nesuhlasi-s-obmedzovanim-prava-na-interrupciu.html
LGBTI
- Gruzínsko: predseda parlamentu podpísal zákon obmedzujúci LGBT+ľudí.
Predseda gruzínskeho parlamentu Šalva Papuašvili podpísal zákon obmedzujúci práva LGBT+ ľudí, ktorý predtým odmietla podpísať prezidentka. Zákon o „rodinných hodnotách a ochrane maloletých“ schválil gruzínsky parlament v polovici septembra. Plánuje zakazovať tzv. pochody hrdosti sexuálnych menšín, verejné vyvesovanie dúhovej vlajky, zavádza cenzúru určitých filmov a kníh. Bude zakázaná aj propagácia vzťahov medzi osobami rovnakého pohlavia, chirurgické zákroky na zmenu pohlavia a manželstvá osôb rovnakého pohlavia. Zákon navrhla vládnuca strana Gruzínsky sen, aby získala konzervatívnych voličov pred parlamentnými voľbami 26. októbra.
- Súdny dvor EÚ: členské štáty musia uznať zmenu pohlavia a mena.
Podľa najnovšieho rozhodnutia Súdneho dvora EÚ už nebudú môcť členské štáty odmietnuť zmenu krstného mena a rodu občanov, ku ktorej legálne došlo v inom členskom štáte, pretože by to bolo v rozpore s právami občanov EÚ. Ide o prelomový verdikt Rumunská občianka sa súdila so svojou krajinou, pretože jej úrady odmietli uznať novú mužskú identitu, ktorú získala v roku 2020 v Spojenom kráľovstve. Ako rumunský občan s novou identitou žiadal svoju domovskú krajinu o zmenu jeho krstného mena, pohlavia a osobného identifikačného čísla a vydanie nového rodného listu. Rumunsko mu tak jeho odmietnutím bránilo vo výkone práva na voľný pohyb a pobyt, a preto mu jeho novú identitu musí uznať.
SEXUÁLNE ZNEUŽÍVANIE
- Belgicko: pápež žiada potrestanie kňazov a biskupov za sexuálne zločiny.
Pápež František sa v Bruseli odchýlil od pripravenej homílie po stretnutí so 17 obeťami zneužívania a vyzval na potrestanie kňazov, ktorí sa dopustili sexuálneho zneužívania. „Zlo musí byť odhalené. Aj keď sa skrýva, vyjde nakoniec najavo a bude známe,“ povedal pápež. „Tí, ktorí sa dopustili sexuálneho zneužívania, budú súdení – či už ide o kňazov, alebo biskupov.“ Reagoval tým aj na kritiku katolíckej cirkvi za sexuálne zneužívanie zo strany premiéra Alexandra De Croo a kráľa Philippa a zároveň odsúdil tých, ktorí sa tieto zločiny snažia ututlať.
- Holandsko: sexuálne obťažovanie trestajú pokutami.
Súd potrestal muža pokutou, pretože obťažoval a zastrašoval ženu na ulici v Rotterdame. Pokuta vo výške 100 eur sa v prípade opakovania skutku zvýši na 180 eur. Ide o prvý udelený trest odkedy vstúpil do platnosti zákon, ktorý zakazuje na verejnosti nevhodné gestá, komentáre so sexuálnym podtextom, ako aj dotýkanie iného človeka bez jeho súhlasu. Dodržiavanie zákona kontrolujú v uliciach miest tímy vyškolených špecialistov v civile.
OHROZENIE ZDRAVIA
- Slovensko: splnomocnenec vlády žiada zastaviť očkovanie mRNA vakcínami.
Splnomocnenec vlády pre preverenie pandémie Peter Kotlár (SNS) vyzval vládu na zastavenie očkovania mRNA vakcínami. Vyhlásil to na svojej tlačovej besede s tvrdením, že mRNA vakcíny menia ľudskú DNA. Túto dezinformáciu už ministerstvo zdravotníctva na svojom webe NPZ vyvrátilo nasledovne: „Takzvané mRNA vakcíny síce organizmu pošlú genetickú informáciu, ale tá rýchlo zaniká a v žiadnom prípade nemení štruktúru DNA u príjemcu.“ Kotlár zároveň žiadal, aby Slovensko neprijalo Pandemickú zmluvu WHO. Splnomocnenec vlády má však podporu samotného premiéra, ktorý je tiež proti očkovaniu a Kotlára sa zastal. Proti Kotlárovi protestovali mnohé odborné lekárske spoločnosti ako sú Slovenská epidemiologická a vakcinologická spoločnosť, Slovenská lekárska spoločnosť, Slovenská spoločnosť alergológie a klinickej imunológie, Spoločnosť všeobecných lekárov, Univerzitná nemocnica Bratislava, Virologický ústav Biomedicinského centra SAV, Lekárska fakulta UK a ďalší odborníci. Vo svojich mediálnych vyhláseniach kritizovali Kotlára za preukázateľné nepravdy, šírenie nebezpečných dezinformácií, dehonestovanie obrovského nasadenia zdravotníkov počas pandémie a za znevažovanie a ničenie práce odborníkov. Spochybňovanie vakcín môže viesť podľa odborníkov k ohrozeniu zdravia verejnosti.
- USA: TikTok poškodzuje duševné zdravie mladých.
Sociálna sieť TikTok vo vlastníctve čínskej ByteDance čelí novým žalobám viacerých amerických štátov pre poškodzovanie duševného zdravia mladých. Prokurátori štátov New York, Washington a Kalifornia už od roku 2022 opakovane tvrdia, že TikTok zámerne používa softvér, ktorý vyvoláva závislosť a núti deti k čo najčastejšiemu sledovaniu videí. Zároveň na ne zameriava aj reklamu s cieľom dosiahnutia firemných ziskov. Závažným zistením je, že táto sociálna sieť uľahčuje sexuálne zneužívanie neplnoletých, pretože živé prenosy fungujú ako „virtuálne striptízové kluby bez vekového obmedzenia.“
- WHO: mobily by sa mali regulovať ako cigarety.
Odborníčka Natasha Azzopardi Muscat zo Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) hovorí, že krajiny by mali zvážiť reguláciu digitálnych zariadení, ako sú smartfóny podobne ako pri tabakových výrobkoch. V štúdii WHO zverejnenej minulý mesiac sa zistil nárast problémového a „závislostného“ správania v oblasti hier a sociálnych médií medzi dospievajúcimi vo veku 11 až 15 rokov. Nakoľko ide o oblasť verejného zdravia a škodlivé návyky pri používaní prenosných zariadení – smartfónov, pomohli by podľa Muscat opatrenia ako vekové obmedzenia, kontrolované ceny, zóny so zákazom vstupu, ktoré sa osvedčili pri regulácii tabaku. Až 12% percent dospievajúcich ohrozuje podľa štúdie problémové hranie hier, ktoré je u chlapcov dvakrát vyššie ako u dievčat.
DARCOVSTVO ORGÁNOV
- Slovensko: „Povedzte áno darcovstvu orgánov“.
Pri príležitosti Európskeho dňa darcovstva orgánov sa v Rooseveltovej nemocnici v Banskej Bystrici konala osvetová kampaň o význame darovania orgánov s názvom Sedem životov. Súčasťou osvety bolo aj stretnutie s lekármi z transplantačného centra nemocnice. Lekárka Eva Kušíková z II. Kliniky anestéziológie a intenzívnej medicíny SZU vidí ako darovaný orgán dokáže zachrániť život človeku, ktorý by inak zomrel alebo mu ho skvalitní tak, že vráti k svojim blízkym, záujmom, či práci. Zároveň všetkých vyzvala, aby sa pýtala, aby sa o tom rozprávali a premýšľali a nakoniec povedali „áno darcovstvu orgánov.
- Slovensko: Banská Bystrica bude transplantovať pečene od živých darcov.
Transplantačné centrum Rooseveltovej nemocnice v Banskej Bystrici pripravuje unikátny projekt transplantácie pečení od živých darcov. Podľa prednostu II. Internej kliniky FNsP Ľubomíra Skladaného plánujú transplantácie realizovať spolu s pražskými expertmi z Inštitútu klinickej a experimentálnej medicíny pod vedením profesora Jiřího Froněka. Keďže Slovensko má podľa Skladaného najviac cirhózy na svete, bude počet ľudí s potrebou transplantácie narastať. Hlavný prínos nového projektu vidí v tom, že sa zmenší počet ľudí, ktorí sa transplantácie nedočkajú. Transplantačné centrum v BB je jediným v SR, kde sa robia transplantácie pečene v priemere 40 ročne.
ÚCTA K ŽIVOTU
- Slovensko: návrhy zákonov na pomoc ťažko zdravotne postihnutým.
Začiatkom októbra sa hlasovalo v Národnej rade o viacerých návrhoch zákonov, ktoré mohli zlepšiť postavenie a rôzne životné situácie osôb s ťažkým zdravotným postihnutím. Všetky boli z dielne opozičnej poslankyne Veroniky Veslárovej a ďalších poslankýň z PS. Išlo o návrh novely zákona o peňažných príspevkoch na kompenzáciu ŤZP, aby sa neznižoval príspevok na opatrovanie, ak je príjem fyzickej osoby s ŤZP vyšší ako dvojnásobok sumy životného minima. Poslankyne v návrhu tejto novely ďalej žiadali, aby bola starostlivosť o osobu s ŤZP v prípadoch, keď nemá k dispozícii osobného asistenta, upravená po novom. Ďalším bol návrh zákona o službách zamestnanosti, ktorým sa mala zabezpečiť ochrana zamestnancov so zdravotným postihnutím pri výpovedi. Avšak ani jeden z týchto návrhov zákonov nakoniec poslanci neposunuli do druhého čítania.
Prehľad správ pripravila: Mgr., BeLic. Pavla Bicianová, 18.10.2024.