Pápež František – pokorný reformátor, ktorý zmenil tvár Cirkvi

Dňa 21. apríla 2025 vo veku 88 rokov zomrel pápež František – muž, ktorý počas 12 rokov svojho pontifikátu zanechal v Katolíckej cirkvi a vo svete nezmazateľnú stopu. Jeho život bol naplnený službou chudobným, obhajobou marginalizovaných a odvážnymi postojmi k témam ako klimatická kríza, migrácia či práva LGBTQ+ ľudí.

Tu sú niektoré z najvýraznejších momentov jeho pontifikátu:

Keď bol Jorge Mario Bergoglio 13. marca 2013 zvolený za pápeža, stal sa prvým pápežom z Ameriky, prvým z rádu jezuitov a prvým, kto si zvolil meno František –k úcte sv. Františka z Assisi. Hneď od začiatku pontifikátu vyslal jasný signál: na balkón po jeho zvolení vyšiel v jednoduchom bielom rúchu, bez zlatých ozdôb či červeného plášťa.

Hlas migrantov a utečencov

Už počas svojej prvej apoštolskej cesty mimo Rím, v júli 2013, navštívil pápež František ostrov Lampedusa, symbol migračnej krízy. Tam ostro kritizoval svetových lídrov za ich ľahostajnosť k utrpeniu migrantov.

„Kto som ja, aby som súdil?“

Pápežova povestná odpoveď na otázku o homosexuálnych osobách zaznela ešte v tom istom roku: „Ak je niekto homosexuál, hľadá Boha a má dobrú vôľu. Kto som ja, aby som ho súdil?“ Aj keď učenie Cirkvi sa nezmenilo, pápež František otvoril dvere k väčšej empatii a inklúzii.

Pápež, ktorý si robil selfíčka

Pápež František sa nebál digitálneho veku – stal sa obľúbeným medzi mladými a často sa fotil s veriacimi. S úsmevom poznamenal: „Cítim sa ako starý otec… je to iná kultúra – rešpektujem ju.“

Silné gestá zmierenia

V roku 2016 pápež František umyl nohy utečencom z rôznych krajín a náboženstiev. V roku 2019 pobozkal nohy lídrom Južného Sudánu, aby ich presvedčil o potrebe mieru. A v roku 2022 sa v Kanade verejne ospravedlnil na internátnych školách pre pôvodné obyvateľstvo za zlyhanie Katolíckej cirkvi pri vedení internátnych škôl pre pôvodné obyvateľstvo.

Ekologický pápež

V roku 2015 vydal pápež Fratnišek encykliku Laudato si’, kde zdôraznil, že ochrana planéty je morálnou povinnosťou. V roku 2021 zvolal samit „Viera a veda“, kde spojil duchovných lídrov a vedcov v mene ochrany Zeme.

Pápež v čase pandémie

Počas lockdownu v roku 2020 stál pápež František osamotene na prázdnom Svätopeterskom námestí a hovoril o ľudskej spolupatričnosti. Keď prišla vakcína, vyzýval ľudí, aby sa dali zaočkovať, pričom to označil za „akt lásky“.

Ostrý kritik politiky strachu

Pár mesiacov pred svojou smrťou, vo februári 2025, pápež František kritizoval plán masových deportácií administratívy Donalda Trumpa, vyzýval na súcit a upozornil, že ilegálny status nie je zločin.

Posledná Veľká noc

Na Veľkonočnú nedeľu 2025 udelil pápež František tiché apoštolské požehnanie a povzbudil ľudí, aby sa nebáli a stavili na „zbrane, ktoré budujú budúcnosť“. Prekvapil prítomných, keď prešiel Vatikánskym námestím v papamobile – posledný raz na verejnosti.

Pápež František zomrel vo Veľkonočný pondelok 21. apríla 2025 po mozgovej príhode. Jeho odkaz však žije ďalej – v skutkoch lásky, v snahe o dialóg a v jednoduchosti, ktorá bola jeho štýlom života i posolstvom.

 

Pápež, ktorý nám bol osobne blízky

Aj pre našu organizáciu bol pápež František obrovskou inšpiráciou. Jeho jasný a dôsledný postoj k ochrane ľudskej dôstojnosti od počatia po prirodzenú smrť, ako aj jeho hlboká úcta k materstvu a úlohe ochrancov života, nachádzali v našej činnosti hlboký ohlas.

V dokumente Život je vždy dobrom, vydanom počas jeho pontifikátu, zdôraznil potrebu formácie v oblasti ochrany ľudskej dôstojnosti a života v každej fáze – od počatia až po prirodzený koniec. Tento dokument nás vyzýva k pokračovaniu v šírení dobra, najmä v podobe pomoci ženám v krízových situáciách, a tiež k podpore práce centier pomoci pre život.

Pápež František opakovane zdôrazňoval, že „ľudský život nie je problém, ktorý treba vyriešiť, ale dar, ktorý treba prijať.“ Aj v tejto oblasti bol hlasom tých najzraniteľnejších – nenarodených detí, matiek v núdzi a tých, ktorí sa neraz ocitajú na okraji, bez podpory spoločnosti.

 

Ak vás zaujímajú ďalšie informácie o pápežovi Františkovi a jeho vplyve na Cirkev počas jeho pontifikátu, odporúčam prečítať si aj článok na stránkach Vatican News.

pridajte sa k Priateľom fóra života

Chcete zostať v spojení s Fórom života? Odoberajte náš Pravidelný newsletter,

kde informujeme o svojej činnosti, aktivitách, kampaniach, cieľoch.

S ním vám neuniknú žiadne novinky.

podporte našu snahu scitlivovať spoločnosť
na krehkosť každého života.