Spravodlivá vojna: Ako morálne posudzovať vojenské konflikty

Samuel Peter Lovás

Téma spravodlivej vojny je neustále aktuálna a dôležitá, najmä v čase, keď svet čelí rôznym ozbrojeným konfliktom. Ako teda rozpoznať, či je vojna morálne ospravedlniteľná?

 

Spravodlivá vojna a jej morálne podmienky

Vojna, bez ohľadu na jej dôvod alebo cieľ, je vždy sprevádzaná veľkým zlom. Niekedy však môže byť nevyhnutná na ochranu života a majetku. Téma spravodlivej vojny sa venuje otázkam, kedy je ozbrojený konflikt morálne ospravedlniteľný. Tento koncept má dlhú históriu, ktorú začali rozpracovávať už starovekí Gréci a neskôr ju prevzali kresťanskí myslitelia. Spravodlivá vojna je definovaná niekoľkými kritériami, ktoré určujú, za akých okolností môže byť vojna morálne prijateľná.

Spomeniem svätého Augustína a svätého Tomáša Akvinského, ktorí položili základy teórie spravodlivej vojny. Podľa nich musí byť vojna vyhlásená legitímnou autoritou, musí mať spravodlivú príčinu – najčastejšie obranu pred agresiou – a musí byť vedená so správnym úmyslom, ktorý nie je motivovaný nenávisťou alebo osobnými záujmami. Neskôr sa k týmto trom základným kritériám pridali aj ďalšie, ako je pravdepodobnosť úspechu a princíp proporcionality – teda zlo, ktoré sa spôsobí počas vojny, musí byť úmerné zlu, ktoré hrozí, ak vojna nebude vedená.

Treba upozorniť aj na princíp diskriminácie, podľa ktorého vojna musí rozlišovať medzi bojujúcimi a civilistami. Konflikt by mal byť vojensky riešený ako posledná možnosť, pričom je dôležité, aby sa najprv vyčerpali všetky iné formy mierového riešenia.

Právo na vojnu vs. právo vo vojne

Ďalšou zaujímavou myšlienkou je rozlíšenie medzi právom na vojnu a právom vo vojne. To znamená, že aj keď môže byť vojna samotná morálne ospravedlniteľná, nie všetky činy počas vojny musia byť morálne ospravedlniteľné. Príkladom je bombardovanie nemeckých miest na konci druhej svetovej vojny, ktorým spojenci spôsobili obrovské civilné straty a škody na majetku. Hoci samotná vojna proti nacistickému režimu bola spravodlivá, tieto činy už prekračovali morálne hranice.

Preventívne útoky a ich morálnosť

Jednou z najkontroverznejších tém je preventívny útok, ktorý sa často ospravedlňuje obavami z nadchádzajúceho útoku. Takéto útoky sú vždy morálne sporné, pretože je ťažké predpovedať, či útok naozaj hrozil. Príkladom preventívneho útoku je šesťdňová vojna medzi Izraelom a arabskými krajinami v roku 1967, kde Izrael vykonal preventívny útok na letectvo niekoľkých arabských krajín, ktoré naň údajne plánovali útok. 

Zbrojenie a jeho morálny rámec

Veľkou témou je aj zbrojenie a jeho morálna zodpovednosť. Svet by mal v ideálnom prípade znižovať počet zbraní a investovať viac do humanitárnej pomoci, čo by mohlo prispieť k celkovému zlepšeniu globálnej situácie. Avšak v realite je to veľmi ťažké, pretože svet je stále poznačený hriechom a rôznymi nebezpečenstvami. Krajiny, ktoré majú zbrane, majú schopnosť odstrašiť potenciálnych agresorov. Zároveň je spravodlivé, aby sa krajiny, ktoré sa bránia, dočkali podpory aj od iných krajín.

V tomto kontexte je na mieste vyjadriť sa aj k vojenskej pomoci Ukrajine, kde Slovensko odmieta dodávanie zbraní, ale pomáha humanitárne. Ak krajina čelí nelegitímnemu útoku, je morálnou povinnosťou iných krajín túto krajinu podporiť. Je to podobné ako situácia, keď niekto vidí na ulici, že niekoho napadnú, tak má povinnosť pomôcť. 

 

Aj keď vojna môže byť v niektorých prípadoch nevyhnutná, stále so sebou nesie veľké morálne riziká. Ako kresťania a ľudia vôbec sa máme usilovať o mier, ale zároveň si uvedomiť, že v realite sveta poznačeného hriechom, vojne nie je vždy možné vyhnúť sa.

______________________________________________________________________

 

Stručne o autorovi:

Kňaz a dominikán, brat Samuel Peter Lovás sa venuje morálnej teológii.

Doktorát v tejto oblasti obhájil na Cyrilometodějskej teologickej fakulte Univerzity Palackého v Olomouci.

 

 

V podcaste Fóra života sa k téme spravodlivej vojny vyjadruje kňaz a dominikán brat Samuel Peter Lovás, ktorý sa dlhodobo venuje morálnej teológii. Tento rozhovor ponúka hlboký pohľad na problematiku vojny a morálnych dilem, ktoré ju sprevádzajú. Podcast si môžete vypočuť kliknutím na nižšie uvedený link.

 

pridajte sa k Priateľom fóra života

Chcete zostať v spojení s Fórom života? Odoberajte náš Pravidelný newsletter,

kde informujeme o svojej činnosti, aktivitách, kampaniach, cieľoch.

S ním vám neuniknú žiadne novinky.

podporte našu snahu scitlivovať spoločnosť
na krehkosť každého života.