Výhrada vo svedomí: Právo i zodpovednosť

Samuel Peter Lovás, morálny teológ, Rehoľa dominikánov

V dnešnej dobe sa často stretávame s pojmom „výhrada vo svedomí“ v rôznych diskusiách o morálke, práve a osobnej slobode. Čo však tento koncept skutočne znamená? Ako ho chápať v kontexte osobného rozhodovania a spoločenskej zodpovednosti?

__________________________________________________

Definícia výhrady vo svedomí

Výhrada vo svedomí znamená, že jednotlivec, po dôkladnom uvažovaní a na základe svojho poznania, dôjde k presvedčeniu, že určitý zákon alebo nariadenie je nespravodlivé. V takom prípade sa má rozhodnúť týmto zákonom neriadiť. Toto však neznamená subjektívnu ľubovôľu konať podľa vlastného pocitu. Svedomie nie je len osobný pocit či nálada, ale, ako hovorí svätý Tomáš Akvinský, je úsudkom rozumu. Znamená to, že človek vyhodnocuje svoje skutky na základe všetkého dostupného poznania, ktoré má.

________________________________________________________________

„Bože, daj mi pokojnú myseľ, aby som prijal veci, ktoré zmeniť nemôžem. Daj mi silu, aby som zmenil veci, ktoré zmeniť môžem. A daj mi múdrosť, aby som rozlíšil jedno od druhého.“ —  Svätý Tomáš Akvinský

________________________________________________________________

Svedomie verzus zákon

Môže byť svedomie nadradené zákonu? Podľa svätého Tomáša Akvinského platí zásada, že nespravodlivý zákon nie je skutočným zákonom, a teda nemôže jednotlivca zaväzovať. Na druhej strane, svätý Pavol upozorňuje, že aj svetská moc pochádza od Boha, a preto je potrebné rozlišovať. Tomáš Akvinský zdôrazňuje, že ak zákon odporuje božskému dobru (napríklad by nariaďoval modloslužbu), nesmie byť poslúchnutý. Ak však zákon nie je ideálny, ale jeho neposlúchnutie by spôsobilo väčší chaos a spoločenský rozvrat, môže byť lepšie ho dodržať.

_______________________________________________________________

„Svedomie je žalobník, sudca i kat v jednej osobe.“ —  Slovenské príslovie

_______________________________________________________________

Praktické dôsledky výhrady vo svedomí

Ako sa zachovať, keď je človek presvedčený, že určitý zákon nie je dobrý? Dôležitá je pokora a snaha o poznanie pravdy. Svedomie zaväzuje, aj keď by bolo v konkrétnom prípade v omyle. Človek je však tiež povinný hľadať pravdu, vzdelávať sa a má byť ochotný prehodnotiť svoje stanovisko, ak zistí, že sa mýlil. Nebezpečné pritom je, ak si niekto vyberá iba tie informácie, ktoré potvrdzujú jeho vopred určený názor, a ignoruje širšie poznanie reality.

Výhrada vo svedomí v súčasných diskusiách

V modernej spoločnosti vidíme rôzne prípady uplatňovania výhrady vo svedomí, napríklad v otázkach medicíny, vojenskej služby či vzdelávania. Nedávne diskusie o očkovaní proti covidu alebo o spôsobe prijímania Eucharistie ukazujú, že rozhodovanie podľa svedomia musí byť spojené s pokorou a dôverou v pravdu.

Výhrada vo svedomí nie je anarchia ani subjektívne pohodlie. Je to zodpovedné rozhodnutie človeka, ktorý hľadá pravdu, koná podľa nej a zároveň rešpektuje spoločné dobro. Ako kresťania sme povolaní neustále formovať svoje svedomie a konať tak, aby naše rozhodnutia boli v súlade nielen s našimi presvedčeniami, ale najmä s objektívnou pravdou a spravodlivosťou.

_______________________________________________________________

Vypočujte si podcast s morálnym teológom Samuelom Petrom Lovásom, kde hovorí o význame výhrady vo svedomí a jej dopadoch na každodenný život.

_______________________________________________________

Prehĺbenie témy: Svedomie a výhrada vo svedomí v širších súvislostiach

Čo je svedomie a ako vzniká? 

Svedomie je úsudkom rozumu, ktorým človek vyhodnocuje morálku konkrétneho skutku. Vychádza z najdôležitejšieho sklonu našej prirodzenosti, ktorí scholastickí teológovia nazývali synderesis. Synderesis nás nakláňa k dobru vo všeobecnosti, jeho základným princípom je, že dobro treba konať a zlu sa treba vyhýbať. Svedomím človek túto zásadu aplikuje na svoje poznanie spojené s konkrétnym konaním.  Svedomie tak zabezpečuje slobodu a zodpovednosť, pričom sa spája s ľudskou dôstojnosťou, pravdou a morálnymi hodnotami. Svedomie sa historicky vyvíjalo v rôznych filozofických, náboženských a vedeckých kontextoch, no v súčasnosti čelí výzvam v dôsledku technologického pokroku a zmeny vnímania morálnych princípov.

Prečo je výhrada vo svedomí dôležitá?

Výhrada vo svedomí je dôležitým princípom, ktorý umožňuje jednotlivcovi odmietnuť vykonanie určitého skutku, ak je v rozpore s jeho svedomím. Najvýraznejšie sa výhrada vo svedomí spája s právom lekárov odmietnuť vykonávať zákroky, ktoré sú v rozpore s ich presvedčením – napríklad interrupcie alebo eutanáziu. Tieto praktiky, ktoré zákon umožňuje, sú v rozpore s poslaním lekára, ktorým je liečiť a zachraňovať životy. V týchto prípadoch sa výhrada vo svedomí stáva kľúčovým nástrojom ochrany etických hodnôt a slobody zdravotníkov.

Otázkou zostáva, do akej miery sú zákonodarcovia ochotní rešpektovať túto výhradu a umožniť zdravotníkom vykonávať svoju prácu bez toho, aby boli nútení podieľať sa na praktikách, ktoré považujú za neetické. V mnohých krajinách sa vedú diskusie o tom, do akej miery by mala byť výhrada vo svedomí chránená zákonom a aké práva by mali mať lekári, ktorí sa odmietajú podieľať na procedúrach vedúcich k úmyselnej smrti jedinca. Tento aspekt je kľúčový pre pro-life organizácie, pretože ochrana života je ich primárnym cieľom.

V širšom kontexte sa výhrada vo svedomí dotýka aj ďalších etických otázok v medicíne a spoločnosti. Je preto nevyhnutné, aby zákonodarcovia zohľadňovali tieto morálne dilemy a umožnili zdravotníkom konať v súlade so svojím svedomím bez negatívnych dôsledkov na ich profesionálnu kariéru. Ochrana výhrady vo svedomí je tak nielen otázkou práv jednotlivcov, ale aj základným pilierom slobody a etiky v zdravotníctve.

Viac k téme nájdete tu:

https://tis.dominikani.sk/svedomito-o-svedomi-i/

https://tis.dominikani.sk/svedomito-o-svedomi-ii-synderesis/

https://tis.dominikani.sk/svedomito-o-svedomi-iii-ako-nas-svedomie-zavazuje/

pridajte sa k Priateľom fóra života

Chcete zostať v spojení s Fórom života? Odoberajte náš Pravidelný newsletter,

kde informujeme o svojej činnosti, aktivitách, kampaniach, cieľoch.

S ním vám neuniknú žiadne novinky.

podporte našu snahu scitlivovať spoločnosť
na krehkosť každého života.