V Regionpress začala vychádzať rubrika Rodinná poradňa. Na otázku ohľadne domáceho násilia odpovedá JUDr. Silvia Miškovičová, LL.M.
„Počas koronakrízy sa s manželom viac hádame. Hovorí mi, že som neschopná manželka a matka. Možno má aj pravdu, mnohé veci mi nejdú. Pred pár dňami sme sa veľmi pohádali a strelil mi facku. Niekde som sa dočítala, že už toto je prejavom domáceho násilia. Mám zavolať na manžela políciu? A prípadne,kde sa môžem obrátiť o pomoc?“
Dobrý deň! Na to, aby sme hovorili o trestnom čine týrania podľa § 208 trestného zákona musí páchateľ spôsobiť sebe blízkej alebo zverenej osobe fyzické alebo psychické utrpenie, a to napr. bitím, kopaním, ponižovaním, neustálym sledovaním, vyhrážaním, vyvolávaním strachu alebo stresu, násilnou izoláciou, citovým vydieraním, bezdôvodným odopieraním stravy, oddychu alebo spánku a pod. Priestupku proti občianskemu spolunažívaniu sa dopustí ten, kto sebe blízkej alebo zverenej osobe ublíži na cti tým, že ho urazí alebo vydá na posmech a/alebo úmyselne naruší občianske spolunažívanie vyhrážaním ujmou na zdraví, drobným ublížením na zdraví, nepravdivým obvinením z priestupku, schválnosťami alebo iným hrubým správaním a pod. (§ 49 zákona o priestupkoch). V tomto prípade máte možnosť podať (písomne alebo ústne) trestné oznámenie alebo oznámenie o spáchaní priestupku, a to na polícii, či prokuratúre. Avšak pred tým sa určite poraďte. Každé násilie je potrebné riešiť, avšak nie každé aj trestným oznámením.
Násilie v akejkoľvek miere a forme nemožno tolerovať. Nástrojov ochrany a pomoci je však mnoho, pričom každý má svoje miesto a čas. Preto ich treba voliť opatrne, citlivo a s rozumom. Nie každý nástroj je v danej situácii použiteľný, vhodný, či správny. S iným treba zas počkať, riadne sa na jeho použitie pripraviť (psychicky, právne atď.), prípadne ho preskočiť, či využiť v spojení s ďalšími. A s týmto všetkým Vám vieme pomôcť. Je množstvo organizácii, ktoré bezplatne pomáhajú práve obetiam domáceho násilia. V danej veci môžete napríklad kontaktovať Centrum konkrétnej pomoci FEMINA, ktoré zastrešuje Fórum života, telefonicky, mailom alebo cez čet na www.centrumfemina.sk a tam Vám radi poskytnú ďalšie informácie, prípadne Vám sprostredkujú psychologické, právne
alebo sociálne poradenstvo.
Taktiež môžete zavolať na bezplatnú nonstop linku organizácie Áno pre život – 0800 120 024 alebo požiadať poradcov organizácie o radu cez čet – ánoprezivot.sk.
V prípade nebezpečenstva však určite volajte rovno políciu! Až následne, keď budete v bezpečí, organizáciu poskytujúcu pomoc
obetiam trestných činov. Kontakty Vám jepovinná poskytnúť aj priamo polícia.
JUDr. Silvia Miškovičová, LL.M.
právnička
Zdroj: Regionpres, 8. mája 2020