Letné bioetické okienko prináša správy o dostupnosti novej hormonálnej antikoncepcie bez receptu v USA a prečo je to problém, neetickosti vytvárania umelých embryí, sprísneniu surogácie v Taliansku, ako aj súhrn krátkych aktualít zo sveta aj Slovenska.

Bioetické okienko Fóra života: Antikoncepcia bez receptu, umelé embryá, surogácia po taliansky a nové biosprávy

Letné bioetické okienko prináša správy o dostupnosti novej hormonálnej antikoncepcie bez receptu v USA a prečo je to problém, neetickosti vytvárania umelých embryí, sprísneniu surogácie v Taliansku, ako aj súhrn krátkych aktualít zo sveta aj Slovenska.

Píše bioetička Pavla Bicianová

Američanky si kúpia hormonálnu antikoncepciu už bez receptu

Americký Úrad pre kontrolu potravín a liečiv (FDA) schválil začiatkom júla antikoncepčnú tabletku s názvom Opill. Ide o hormonálnu antikoncepciu s obsahom progesterónu od írskeho výrobcu Perrigo. Keďže tabletka neobsahuje hormón estrogén, lekári ju považujú za bezpečnejšiu. Medzi jej najčastejšie nežiadúce účinky patrí nepravidelné krvácanie, bolesti hlavy, bolesti v podbrušku, kŕče, nadúvanie, závraty a nevoľnosť. Tento hormonálny preparát by mal byť v USA dostupný už od januára 2024.

Problémom však je, že antikoncepčná tabletka Opill bude vydaná bez receptu, a teda aj bez odbornej konzultácie s lekárom. Dokonca bude dostupná pre všetky ženy a dievčatá bez obmedzenia veku. Stane sa tak prvýkrát od uvedenia hormonálnej antikoncepcie na trh USA v roku 1973. Bude teda rovnako dostupnou ako tabletky proti bolesti hlavy alebo očné kvapky.

Združenia a organizácie, ktoré sa dlhodobo zasadzujú za širokodostupnú antikoncepciu, argumentujú štatistikami o počte neplánovaných tehotenstiev. Tých je v USA približne tri milióny, čo predstavuje 45 % zo všetkých tehotenstiev (na Slovensku je to okolo 38 %). Získanie receptu vnímajú ako hlavnú prekážku v prístupe k hormonálnej antikoncepcii: žena si musí zaplatiť za návštevu u gynekológa, vziať si voľno v práci a prípadne zabezpečiť stráženie dieťaťa. Diskriminované sú teda podľa nich najviac mladé dievčatá bez príjmu a ženy s nízkymi príjmami. Firma Perrigo sa týmto preparátom bez receptu chystá osloviť približne 15 miliónov amerických žien v plodnom veku, ktoré zatiaľ žiadnu hormonálnu antikoncepciu neužívajú.

V posledných rokoch pribúdajú štúdie o škodlivosti hormonálnej antikoncepcie. Umelé hormóny ohrozujú cez odpadové vody životné prostredie a následne znižujú mužskú plodnosť. A najnovšie poškodzujú aj duševné zdravie žien. Namiesto toho, aby sme riešili tieto negatíva, dovoľujeme schvaľovať hormonálne preparáty mimo kontroly lekárov. Skutočne by malo byť rozširovanie dostupnosti antikoncepcie v centre pozornosti? Podobné komerčné aktivity pod rúškom „pomoci ženám“ už frčia vo viacerých štátoch Južnej Ameriky, Afriky či Ázie, a tak ich môžeme očakávať aj v Európe. Bude však závisieť hlavne na gynekológoch, ako sa k problému postavia: odborne alebo len pragmaticky.

Zdroj: Aktuality.sk, Fda.gov

Problematika umelých embryí

Vedci z Cambridgeskej univerzity a Kalifornského technologického inštitútu umelo vytvorili embryá podobné ľudským. Urobili to bez oplodnenia, teda bez použitia ľudských pohlavných buniek. Na vytvorenie umelého embrya použili embryonálne kmeňové bunky a celý proces vývoja až do 14. dňa predstavili v júni na výročnej konferencii Medzinárodnej spoločnosti na výskum kmeňových buniek v americkom Bostone.

Tvorba takýchto embryí rezonuje vo vedeckom svete už dlhšie. A otvára aj mnohé závažné etické otázky a problémy, ktorým budú musieť vedci čeliť. Vieme, že už ich tvorba je problematická. Prečo? Lebo tieto umelé embryá vyrobili z embryonálnych kmeňových buniek. A tie sa získavajú zo skutočných ľudských embryí, ktoré sa týmto spôsobom zlikvidujú. Zabíjanie ľudských embryí na výskum je zatiaľ vo vedeckom svete odmietané. Už dávnejšie sa totiž tieto schopné kmeňové bunky dajú získať inými spôsobmi.

Vedci však tvrdia, že tieto umelé embryá nemajú pulzujúce srdce, ani mozog a teda sa len podobajú na ľudské embryá, ale nimi nie sú. Táto nová vec nemá meno, a tak sa mediálne uchytilo ako tzv. syntetické embryo. Vedci ďalej uvádzajú, že takéto embryo sa môže použiť na ďalší výskum bez akýchkoľvek etických problémov. Zatiaľ sa prezentujú na verejnosti tak, že ich objav by mohol prispieť k výskumu genetických porúch, ako aj prevencii spontánnych potratov. Lebo sa vďaka sledovaniu vývoja syntetických embryí vraj dozvieme viac o tom, ako sa vyvíjajú skutočné embryá po zahniezdení v maternici. 

Zaujímalo by nás, čo na to hovoria embryológovia. Akým prínosom môže byť pre ľudskú embryológiu sledovať vlastne neľudské embryo? Zatiaľ však nie je technicky možné a ani sa neplánuje, aby sa dalo takto vytvorené embryo implantovať do maternice a donosiť. Našťastie. Ale niekto z výskumníkov to pokušenie predsa len môže mať… A čo potom? Bude to niekto regulovať alebo budeme čakať, pokiaľ sa dá ešte zájsť?

Vedcov však fascinuje aj ďalšia výzva tohto experimentu, a to možnosť použiť umelé embryá v budúcnosti ako zásobáreň „náhradných súčiastok“ pre naše telá. Ide o dosť zložitý proces, ktorému sa populárno-vedecky venoval Martin Lukačišin z Postoja vo svojom nedávnom článku

No stále nám zostáva hlavná otázka, čo syntetické embryo vlastne je? Pochádza z ľudského embrya, ale ľudským nie je? Ide teda o biotechnologický produkt, ktorý bude môcť byť aj patentovaný? Celá problematika okolo tzv. syntetických embryí je dosť komplikovaná a kým nebudeme poznať podrobnosti týchto procesov a ich využitie vo výskume, ďalej by sme nemali ísť. Ide o extrémne citlivý výskum bez predvídateľných výsledkov. A tak je životne dôležité klásť si bioetické otázniky a hľadať odpovede. Do dnešných dní však len pribúdajú a zostávajú nezodpovedané.

Zdroj: Vedanadosah.cvtisr.sk, Avvenire.it

Náhradné materstvo je v Taliansku univerzálny trestný čin

V júli si Taliani odhlasovali, že budú trestať náhradné materstvo, aj keď sa ich občania dopustia tohto  skutku v zahraničí. Nazvali to univerzálny trestný čin. Náhradné materstvo alebo surogácia je v Taliansku už pár rokov trestná. No koncom júla sa tento zákaz rozšíril aj na páry, ktoré si takto zaobstarali dieťa za hranicami. Každý, kto sa do náhradného materstva zapojí, bude potrestaný väzením od troch mesiacov až do dvoch rokov a pokutou od 600-tisíc až do milióna eur.

Niekomu by sa mohlo zdať, že zákon prešiel logicky preto, že je pri moci pravica a konzervatívci, no nie je tomu tak. Proti náhradnému materstvu už dlhodobo bojujú hlavne talianske feministky a počuť ich až v Bruseli. Verejne poukazujú na absurdnosť tejto praktiky, ktorej obeťou sú ženy s deťmi. Podľa nich ide o nechutný obchod spojený so zneužívaním ženského tela. Dochádza pri ňom aj k násiliu na deťoch, ktoré sú odtrhnuté od ich biologických matiek či matiek nositeliek. „Nerobíme to ani svojim zvieracím mláďatkám, nechávame ich s matkami prvé dva či tri mesiace života; prečo by sme to mali robiť ľudským bytostiam?“ pýta sa novinárka z Corriere della Sera Monica Ricci Sargentini, ktorá sa v problematike aj verejne angažuje. V tejto téme idú feministky dokonca do otvorenej konfrontácie s LGBTI aktivistami, ktorí surogáciu pre rovnakopohlavné páry verejne propagujú, keďže to je jediná možnosť, ako môžu mať tieto páry geneticky príbuzné dieťa. Je im jedno, že mnohé náhradné matky sú nútené ísť na potrat, ak je dieťa nedokonalé. Že matky musia absolvovať psychologickú „liečbu“, aby sa odpútali od dieťaťa, ktoré čakajú. A dokonca majú zakázané dotýkať sa bruška, aby si nevytvorili s dieťaťom puto. Názory feministiek na surogáciu preto zdieľa v Taliansku aj mnoho ľavicových a progresívnych politikov.

Na rozdiel od tých našich slovenských. Naši progresívci o téme ešte zrejme takto nepremýšľali alebo len zaryto mlčia. A vyčkávajú, kedy budú môcť inštitút náhradného materstva zaviesť. Prečo? V mene falošnej solidarity s neplodnými pármi, ktorých pribúda? V mene slobody, že matka si so svojou maternicou môže robiť, čo chce, aj ju prenajímať, keď chce? Alebo v mene LGBTI párov bez materníc, ktorí by sa inak k deťom nedostali? 

Odpovede budeme poznať zrejme až po voľbách. Na Slovensku zatiaľ platí zákon, že matkou je žena, ktorá dieťa porodí. Ale surogáciu náš zákon vôbec nerieši. A keby sa to u nás aj dialo, nikto by to ani nezisťoval, ani netrestal. Na rozdiel od Dánska, Nemecka, Švédska, Rakúska, Švajčiarska, Francúzska či Poľska, kde je táto prax zakázaná.   

Talianski poslanci však išli ešte ďalej a následným hlasovaním vyzvali svoju vládu, aby podnikla diplomatické kroky smerom k OSN. Žiadajú, aby OSN vyhlásila „globálny zákaz surogácie“, ako to už urobila v prípade ženskej obriezky v roku 2022. Osud zákona však bude definitívne spečatený až v septembri, kedy sa očakáva ďalšie hlasovanie, tentokrát v Senáte. Očakávame teda, že Taliansko sa stane svetovým lídrom v ochrane žien a detí pred obchodom s materstvom. A snáď sa potom rozhýbeme v našich početných prolife združeniach aj my.

Zdroj: Aktuality.sk, Rainews.it

Záverečný súhrn správ:

Európa: Závislosť na telefónoch

„Každé štvrté dieťa a mladý človek do 24 rokov trávi na internete priemerne viac ako sedem hodín denne,“ objavilo sa alarmujúce zistenie objavilo v návrhu europarlamentnej správy z pera holandskej poslankyne Sparrentak. Európska komisia totiž pripravuje reguláciu ohľadom tzv. digitálnej spravodlivosti a chce chrániť spotrebiteľov pred technologickými firmami. Tie držia mladých Európanov cez svoje produkty pri obrazovkách pomocou psychologických trikov. Napríklad YouTube, Netflix a Spotify ponúkajú funkcie ako nekonečné posúvanie obsahu, predvolené automatické prehrávanie či opätovné načítanie stránky alebo personalizované odporúčania. Výsledkom môže byť ťažká nelátková závislosť podobná tej látkovej na alkohole alebo heroíne, ktorú možno pozorovať aj  na nižšej úrovni sivej hmoty v niektorých oblastiach mozgu. 

V začiatkoch sa môže prejavovať najčastejšie úzkosťami, poruchami spánku a príjmu potravy, stratou sebakontroly, zvýšenou impulzivitou, problémami s plnením každodenných povinností a neskôr až depresiami. Európska únia sa preto pustila do boja proti fenoménu pod názvom návykový dizajn. Žiada nové právne predpisy, ktoré by chránili zraniteľných spotrebiteľov pred útokmi nových technológií.

Zdroj: Euractiv.sk

https://www.europarl.europa.eu/doceo/document/IMCO-PR-750069_EN.pdf .

Slovensko: Samovraždy detí

V roku 2022 sa o samovraždu pokúsilo 79 detí vo veku do 14 rokov. Vo vekovej skupine 15 – 19 rokov sa o samovraždu pokúsilo až 148 tínedžerov, z toho 17 detí zomrelo. Oproti roku 2008 je to alarmujúci nárast až o jednu tretinu. Skutočnosť je však oveľa horšia ako tieto štatistiky. Podľa zistení denníka Postoj náš systém zadávania diagnóz je nesprávny, a preto nezachytáva všetky samovražedné pokusy. Mnohé deti sa preto k špecialistovi ani nedostanú. Problémom tiež je, že pokusy o samovraždu sa v ambulanciách a na urgentných príjmoch často bagatelizujú, pokiaľ sa nič vážne nestalo. Sú však aj rodičia, ktorí psychiatrov odmietajú, a tak dieťa nedostane potrebnú zdravotnú starostlivosť. Ďalším problémom sú chýbajúci detskí psychiatri, čím sa detská psychiatrická starostlivosť stáva nedostupnou. Samovraždy sú podľa detskej psychiatričky Rosenbergerovej z UNLP v Košiciach druhou najčastejšou príčinou smrti u detí po úrazoch.

Zdroj: Postoj.sk

Anglicko a Wales: Nárast umelých potratov

V Anglicku a Walese stúpol za uplynulý polrok počet potratov o 17 % . Vyplýva to z údajov britského ministerstva zdravotníctva, podľa ktorých bolo umelým potratom usmrtených 123 219 detí. Britská vláda napriek tomu pokračuje v propotratovej výchove na školách. Propaguje interrupcie ako formy riešenia neplánovaného tehotenstva v učebniciach sexuálnej výchovy už pre 11-ročné deti. V júni bola táto propotratová výchova rozšírená už aj na Severné Írsko.

Zdroj: https://www.tkkbs.sk/view.php?cisloclanku=20230721025

Kolumbia: Aktivisti žiadajú ústavnú ochranu nenarodených detí

Kolumbijským prolife aktivistom sa podarilo získať dostatok podpisov v rámci iniciatívy Referendum za život. Cieľom iniciatívy je ústavná ochrana nenarodených od počatia, ktorú chcú dosiahnuť prostredníctvom ľudového hlasovania. Potraty boli v Kolumbii dekriminalizované v roku 2006 z dôvodu ohrozenia života matky, znásilnenia a deformácií plodu nezlučiteľných so životom. Avšak v roku 2021 súd potraty liberalizoval do 24. týždňa tehotenstva.

Zdroj: Postoj.sk

© 2021 Fórum života, občianske združenie, Všetky práva vyhradené.