Na konferencii Vyber si život sa rozprávalo o utrpení žien po potrate

V dňoch 23. a 24. marca 2007 sa v Rajeckých Tepliciach uskutočnila konferencia Vyber si život. Hlavnými úlohami konferencie boli zhodnotenie 50-tich rokov od legalizovania umelého potratu na Slovensku a v okolitých krajinách, zoznámenie sa so zahraničnými skúsenosťami s pravdivým informovaním o utrpení žien po potrate a hľadanie východísk pre prevenciu a pomoc ženám po potrate. Konferenciu organizovalo občianske združenie Fórum života v spolupráci z neziskovou organizáciou Áno pre život. Záštitu nad konferenciou prevzali europoslankyňa Anna Záborská a primátor Rajeckých Teplíc Peter Dobeš. Konferenciu podporil Medzinárodný višegrádsky fond.

Na konferencii v prvý deň vystúpili právnik Radoslav Procházka, demograf Karol Pastor, politik Vladimír Palko a teológ Ľubomír Stanček, ktorí zhodnotili dôsledky legalizácie a praxe umelých potratovna Slovensku za posledných 50 rokov.
Druhý deň sa začal tichou spomienkou na obete prvého transportu Židov zo Slovenska do vyhladzovacích táborov počas II. Svetovej vojny, ktorí takisto nemali možnosť vybrať si život. Pracovný program uviedol príspevok bioetika Jána Ďačoka. Po ňom nasledovala nosná prednáška konferencie od pani Georgette Forney z USA (viď. nižšie na obr.). Georgette Forney je prezidentkou americkej episkopálnej organizácie za život NOEL a spoluzakladateľkou kampane National Silent No More Awareness Campaign, čo je celonárodná americká kampaň zameraná na zvýšenie povedomia o fyzických, duševných a citových škodách, ktoré potrat zanecháva na žene. Kampaň tiež chce informovať tých, ktorí sú zranení potratom o možnostiach pomoci.  Aj na konferencii pani Forney hovorila o svojej kampani a potrebe odtabuizovávať utrpenie žien po umelom potrate. Sama umelý potrat podstúpila ako 16 ročná. Po absolvovaní niekoľkých terapeutických programov sa zbavila utrpenia, ktoré prežívala a už niekoľko rokov rozpráva o svojom životnom príbehu a cieľoch kampane po celých Spojených štátoch, vrátane Kongresu USA a prezidenta.
Svoje skúsenosti zo situáciou s ochranou života v rôznych kútoch sveta poskytol účastníkom konferencie tiež Joseph Meaney z medzinárodnej organizácie Human Life International z USA.
V poslednom bloku vystúpili zahraničný hostia z Poľska, Českej republiky a Maďarska, aby priblížili dôsledky legalizácie a praxe umelých potratov v ich krajinách.
V pracovných workshopoch sa účastníci zamýšľali nad tým, ako aplikovať inšpirujúce skúsenosti pani Georgette Forney v slovenských podmienkach, druhá skupina sa venovala politickej vôli k ochrane života a tretia dobrovoľníckej práci v prospech ochrany života.

Z konferencie bude vydaný zborník, ktorý je možné si objednať na adrese forumzivota@forumzivota.sk.

Podporte nás!

Pomôžte nám chrániť ľudský život od počatia.

© 2021 Fórum života, občianske združenie, Všetky práva vyhradené.