Chorváti v referende odhlasovali zákaz homosexuálnych manželstiev

Obyvatelia Chorvátska vo včerajšom referende fakticky rozhodli o zákaze homosexuálnych manželstiev. Vyplýva to z predbežných výsledkov štátnej volebnej komisie po zrátaní hlasov z približne štvrtiny hlasovacích miestností.

Skoro 65 percent zúčastnených voličov podporilo návrh, aby bola v chorvátskej ústave zakotvená definícia manželstva ako zväzku muža a ženy. Opačný názor vyjadrilo necelých 35 percent hlasujúcich.

Výsledok hlasovania je záväzný bez ohľadu na počet zúčastnených voličov. Tri hodiny pred uzavretím hlasovacích miestností účasť dosiahla len necelých 27 percent.

Obyvatelia najnovšej členskej krajiny EÚ sa v referende mali vyjadriť k otázke: Súhlasíte s tým, že manželstvo je manželský zväzok medzi mužom a ženou? Voliči rozhodli o tom, že chorvátska ústava bude doplnená o túto definíciu, čo prakticky znamená zákaz homosexuálnych manželstiev.

Organizácie na ochranu ľudských práv vopred podali voči plebiscitu sťažnosť, keďže podľa nich referendová otázka bola v rozpore so základnými ľudskými právami. Občianske zoskupenie podporované katolíckou cirkvou vyzbieralo na podporu referenda okolo 750.000 podpisov, výrazne viac, než bolo potrebných na jeho usporiadanie. Konanie hlasovania podporila chorvátska opozícia a proti sa postavili strany súčasnej vládnej koalície.

Zdroj: www.hlavnespravy.sk

Podporte nás!

Pomôžte nám chrániť ľudský život od počatia.

© 2021 Fórum života, občianske združenie, Všetky práva vyhradené.