Europarlament na podnet M. Mikolášika neschválil náhradné materstvo

Európsky parlament dnes odobril pozmeňovací návrh slovenského europoslanca Miroslava Mikolášika. Takzvané prenajímanie materníc legálne nebude.

Poslanci Európskeho parlamentu (EP) dnes odmietli prax gestačného náhradného materstva, ktorá zahŕňa reprodukčné vykorisťovanie a využívanie ľudského tela na finančné účely, predovšetkým v prípade zraniteľných žien v rozvojových krajinách. „Odsúdením náhradného materstva Európska únia jasne ukázala, že stojí na strane ľudských práv a odmieta degradáciu žien a detí na predmet obchodu, ktorý z nich priemysel s materstvom robí,“ reagoval Mikolášik (EĽS/KDH) na dnešné hlasovanie.

Europoslanec privítal, že návrh na legalizáciu náhradného materstva nebol prijatý, a zdôraznil, že Európska únia v zmysle ochrany ľudských práv takto ide príkladom. „Náhradné materstvo vážne narúša ľudskú dôstojnosť ženy tým, že z jej tela robí predmet komerčnej zmluvy,“ vysvetlil Mikolášik. Podľa neho v legislatíve civilizovanej spoločnosti nemá čo hľadať zákon, ktorý z právneho hľadiska dovoľuje obchodovanie s maternicou a namiesto toho, aby obhajoval ľudské práva, stojí na strane peňazí.

Mikolášik vo svojom návrhu vyzdvihol aj medzinárodne garantované právo dieťaťa poznať svojich rodičov a taktiež jeho právo na ich starostlivosť. „Žiadne dieťa nedalo súhlas na to, aby ho oddelili od ženy, ktorá ho vynosila a ku ktorej si vytvorilo psychologické puto a bezpečne ju pozná podľa vône plodovej vody,“ uzavrel slovenský europoslanec.

Prijatý návrh je súčasťou iniciatívnej Výročnej správy o ľudských právach a demokracii vo svete a o politike EÚ v tejto oblasti, pričom europoslanci sa schválením Mikolášikovho návrhu zaviazali zasadzovať sa za zákaz tejto praktiky vo svete.

K téme: Záborská chce zabrániť, aby sa dieťa stalo tovarom

Za podporu práv dieťaťa sa v minulosti postavila aj slovenská europoslankyňa Anna Záborská, ktorá prostredníctvom písomného uznesenia vyjadrila nesúhlas s praktikami náhradného materstva. Proti bola napríklad aj Subkomisia pre bioetiku Teologickej komisie konferencie biskupov Slovenska na čele s vladykom Milanom Lachom.

Zdroj: www.postoy.sk

Podporte nás!

Pomôžte nám chrániť ľudský život od počatia.

© 2021 Fórum života, občianske združenie, Všetky práva vyhradené.