Do okresov s najvyššou potratovosťou smerujú pro-life noviny Nová žena

Obyvatelia trinástich okresov s najvyššou potratovosťou na Slovensku dostávajú tento mesiac do svojich schránok informačný materiál s názvom NOVÁ ŽENA, o zdraví, živote a materstve. Ide o pro-life noviny, ktoré sú určené najmä ženám uvažujúcim o umelom potrate. NOVÁ ŽENA nenásilnou formou informuje o možnostiach získania pomoci v tehotenstve, o psychických a fyzických rizikách potratu, ako aj o alternatívnych riešeniach neželaného tehotenstva. Vydavateľom novín je Inštitút pre ľudské práva a rodinnú politiku, o.z. a my sme pripravili rozhovor s jeho predsedom Patrikom Daniškom

 

Skúsme si povedať niečo viac o tom, aký je zámer týchto pro-life novín, v akom náklade vyšli  a akým spôsobom riešite ich distribúciu…

Chceme osloviť ženy, ktoré riešia, alebo v budúcnosti môžu riešiť dilemu, či si dieťa nechajú, alebo pôjdu na potrat. Obsahom sledujeme dva hlavné ciele. Mnohé nečakane tehotné matky čelia tlaku okolia, aby šli na potrat. Noviny ich majú povzbudiť, aby si dieťa nechali. Chceme tiež poskytnúť dôležité informácie, ktoré by takéto matky mali poznať ešte pred tým, ako spravia toto zásadné rozhodnutie. Preto sme si povedali, že sa pokúsime noviny dostať priamo k ľuďom domov, a to v regiónoch, kde je najvyššia potratovosť. Zatiaľ sa nám podarilo zabezpečiť výrobu a distribúciu do 13 okresov Slovenska, spolu ide o 230 000 výtlačkov. Noviny sú distribuované ako príloha reklamných novín spoločnosti RegionPRESS, ktoré majú veľmi dobré pokrytie v regiónoch.

Na čo sa noviny obsahovo zameriavajú?

V novinách je rozhovor so speváčkou Máriou Čírovou, aj so psychologičkou Petrou Heretovou z Poradne Alexis. Sú tam články od profesorky Evy Grey, v ktorých vysvetľuje, aké má potrat riziká pre zdravie žien, ich psychiku a vzťahy. Ďalšie texty vysvetľujú, aké sú iné možnosti riešenia neželaného tehotenstva, ako prebieha potrat, je tam článok o práve rodičov pochovať potratené dieťa, aj skutočný príbeh mladej mamičky. Podľa mňa asi najdôležitejšie sú informácie o organizáciách, na ktoré sa môžu matky obrátiť, ak potrebujú pomoc alebo poradenstvo. 

Takýto typ informácií by mal byť ženám poskytnutý aj v rámci informovaného súhlasu, keď si podajú žiadosť o umelé ukončenie tehotenstva, je to tak? 

Áno, takéto informácie by sa žiadateľka o potrat mala dozvedieť aj od lekára. Problém je v tom, že oficiálna informácia predpísaná vyhláškou je nedostatočná a mnohí lekári túto svoju povinnosť nedodržiavajú, len žene dajú niečo podpísať a tým je to pre nich vybavené. Tieto noviny idú obsahovo viac do hĺbky, a hlavne, dostanú sa k ľuďom v predstihu, keď majú ešte možnosť sa nad vecou zamyslieť bez stresu, ktorý sa spravidla dostaví po tom, ako zistia, že sú neplánovane tehotní.

Časopis sa prioritne distribuuje v regiónoch, kde je vysoká potratovosť a vysoká miera stroskotávania manželstiev… má šancu zmeniť atmosféru a zmýšľanie v týchto oblastiach?

Vnímam ho ako príspevok do celkovej osvety k tejto citlivej téme. Dúfam, že keď si ľudia časopis prelistujú a niečo si prečítajú, zostane im niekde v mysli povedomie o tom, že potrat nie je dobré riešenie, a že sú tu organizácie, ktoré vedia aj v takejto situácii pomôcť a poradiť. To im raz v budúcnosti môže pomôcť, aby sa zodpovednejšie rozhodovali, a nespravili unáhlené a nepremyslené rozhodnutie, ktoré potom budú ľutovať.

Predpokladám, že projektu predchádzal nejaký prieskum v súvislosti s ochranou života a rodiny, postojom ľudí k týmto témam… aká je z tvojho pohľadu a možno aj z výsledkov skúmania v tomto smere verejná klíma?

Najlepší prieskum o tejto téme robí agentúra Focus na objednávku Fóra života. Ukazuje sa, že väčšina ľudí neschvaľuje potrat bez uvedenia dôvodu, alebo z malicherných dôvodov. To je dobrý základ, na ktorom sa dá stavať vo verejnej diskusii, v politike, aj v osvete. Časy, keď sa potrat považoval za bežný zákrok, pri ktorom vlastne o nič nejde, sú už chvalabohu preč. Ale napriek tomu si mnohí ľudia stále chcú nechať možnosť potratu ako zadné dvierka, ak by im zlyhala antikoncepcia, alebo by čakali postihnuté dieťa. Práve tu je priestor pre ponúkanie reálnej pomoci, vysvetľovanie rizík aj iných možností a pre povzbudenie nechať si dieťa.

Dá sa časopis prípadne aj objednať alebo niekde kúpiť, ak by niekto prejavil záujem?

Dá sa stiahnuť a preposlať elektronicky (https://www.hfi.sk/images/nova_zena.pdf), máme aj nejaké výtlačky naviac. Ak by ich niekto vedel umiestniť napríklad do čakárne na gynekológii, v nemocnici, alebo na inom vhodnom mieste, kde by poslúžili, radi ich poskytneme. Okrem toho, na budúci rok by sme chceli tieto noviny dostať aj do ďalších okresov, aby sa dostali k čo najviac ľuďom.

nova-zena

Podporte nás!

Pomôžte nám chrániť ľudský život od počatia.

© 2021 Fórum života, občianske združenie, Všetky práva vyhradené.