Parlament odmietol pomoc ženám a ich nenarodeným deťom

Podľa našich skúseností drvivá väčšina žien, ktoré podstúpili umelý potrat, sa cíti byť oklamaná. Hovorí o tom aj odborná literatúra, ktorá sa venuje identifikácii a terapii postabortívneho syndrómu.  Potvrdzujú to aj svedectvá samotných žien. Väčšina žien tiež nepoznala alternatívne možnosti riešenia ich problému. Po dlhom čase sme mali v parlamente návrh, ktorý mal šancu na úspech. Cieľom návrhu nebola reštrikcia, ale prevencia – zabezpečenie informovanosti a ponuka iných riešení.  

Všetci politici, bez ohľadu na ich stranícku príslušnosť, deklarujú, že umelý potrat je zlé alebo hraničné riešenie, všetci tvrdia, že čím bude menej potratov, tým lepšie. Chcel by som veriť úprimnosti týchto slov, ale po dnešku nemôžem. 85 poslancov na základe návrhu Vladimíra Mečiara sa rozhodlo nedať šancu ženám zodpovednejšie sa rozhodnúť o svojom tehotenstve. Nikto z poslancov vládnej koalície sa nedokázal vzoprieť vnútrostraníckemu politickému diktátu, aj keď išlo o výsostne etickú otázku, ktorá mala potenciál ísť skrz-naskrz politickým spektrom. Ale nepôjde. Mocní si to neprajú a tí menej mocní ich poslúchli, tak ako doteraz.  

Už teraz sa obávam stretnutia so ženou, ktorá za nami príde s otázkou: „Prečo som to nevedela skôr? Prečo mi to nikto nepovedal?“ A bude mi ešte smutnejšie ako mi bývalo doteraz, pretože šanca tu bola. 

Marek Michalčík

Fórum života

Podporte nás!

Pomôžte nám chrániť ľudský život od počatia.

© 2021 Fórum života, občianske združenie, Všetky práva vyhradené.