Britskí biskupi vystríhajú pred legalizovaním asistovanej samovraždy

Anglickí a waleskí biskupi rázne odmietli nedávne nariadenie šéfa generálnej prokuratúry Keira Starmera, ktoré depenalizuje asistovanú samovraždu. Spomínané usmernenie bolo zverejnené v Anglicku a Walese 23. septembra, po tom, ako v právnom spore dosiahla víťazstvo Angličanka Debbie Purdová, žena trpiaca sklerózou multiplex, ktorá sa pýtala, aký osud postihne jej manžela v prípade, ak spolu vycestujú do zahraničia, kde mala podstúpiť eutanáziu. Prokuratúra rozhodla, že osoba, ktorá pomáha zomrieť nevyliečiteľne chorému pacientovi, nie je trestne zodpovedná, ak sa preukáže, že nekonala pre svoj osobný prospech či ekonomickú výhodu.
Biskupi sú jednoznačne proti spomínanému verdiktu a domnievajú sa, že táto zmena by mohla povzbudiť ľudí ku kriminálnemu správaniu. Biskupi rovnako obvinili generálneho prokurátora zo zneužitia právomoci a z ignorácie vôle parlamentu, ktorý za posledných 18 mesiacov už dvakrát odmietol pokusy o zmenu súčasného zákona, ktorý je v platnosti od roku 1961.
Proti legalizácii asistovanej samovraždy sa vyjadrujú aj viaceré cirkvi v Spojenom kráľovstve a tiež židovské spoločenstvo. Predstavitelia kresťanských cirkví v Škótsku sa stretli s premiérom Škótska Alexom Salmondom, aby vyjadrili svoje obavy z prijatia legislatívnej zmeny.

Podporte nás!

Pomôžte nám chrániť ľudský život od počatia.

© 2021 Fórum života, občianske združenie, Všetky práva vyhradené.