Sviečka za nenarodené deti 2009

Počas októbra a začiatkom novembra sa už po siedmykrát uskutočnil projekt Sviečka za nenarodené deti. Projekt pravidelne organizuje Fórum života so zámerom zapojiť do jeho realizácie farnosti, spoločenstvá, rodiny i jednotlivcov na celom Slovensku. Cieľom projektu je dať možnosť počas obdobia „dušičiek“ spomenúť si na deti usmrtené umelým potratom, na ktoré si nikto nespomína, taktiež na deti zomrelé pri spontánnom potrate a povzbudiť rodičov týchto detí. Projektom chceme tiež upriamiť pozornosť spoločnosti na hodnotu ľudského života od počatia a povzbudiť k modlitbám za záchranu počatých detí.

Počas tohto roka sa rôznymi formami do projektu zapojilo 200 farností z 50 miest a 90 obcí, v ktorých nám výraznou mierou pomohlo asi 300 dobrovoľníkov.

Najbežnejším spôsobom zapojenia sa do projektu je modlitbová spomienka na deti zomrelé pri potrate. Takéto modlitbové stretnutia sa konali po celom Slovensku a mali rôzne formy. Ľudia sa modlili pred nemocnicami, kde sa vykonávajú umelé potraty, v nemocničných kaplnkách, v kostoloch, na cintorínoch i v domácnostiach. Sme si istí, že tieto modlitby sa tešia božej priazni a sú základom pre budúce požehnanie. Spomienku na zomrelé nenarodené deti bolo možné vyjadriť aj umiestnením horiacich sviec do okien našich domovov počas 2. novembra. Sme radi, že aj tento zvyk si začína hľadať miesto v našich domácnostiach.  

Projekt je spojený aj so zbierkou, v rámci ktorej je možné za dobrovoľný príspevok získať originálnu Sviečku za nenarodené deti. Po celom Slovensku sme rozdistribuovali 25 000 originálnych sviečok, 20 000 letáčikov s modlitbou o úctu k životu a uskutočnili stovky emailových, telefonických a osobných kontaktov. Doteraz (14. 12. 2009) bol výnos zbierky 26 500 EUR, náklady na projekt boli 10 000 EUR. Všetkým darcom chceme vysloviť úprimné Pán Boh zaplať. Výnos zbierky bude použitý na ďalšie projekty a činnosť Fóra života v oblasti ochrany života a rodiny. Napríklad na letáky, prednášky, advokačné a legislatívne aktivity, náklady spojené s prevádzkou projektov Alexis a Zachráňme životy a na  kampaň 25. marec – Deň počatého dieťaťa. O činnosti Fóra života sa môžete viac dozvedieť z Výročnej správy za rok 2008. Fórum života môže vyvíjať svoju činnosť takmer výlučne iba vďaka darom od individuálnych darcov, aj preto Vám všetkým úprimne ďakujeme. Podrobnejší prehľad darov z jednotlivých miest a obcí nájdete TU. Zosumarizované náklady spojené s projektom nájdete v tejto prílohe. V prípade žiadosti o bližšie informácie kontaktujte prosím kanceláriu Fóra života.

Vo všetkých štatistických ukazovateľoch sme zaznamenali oproti minulému roku nárast. Máme z toho veľkú radosť, pretože to svedčí o tom, že ľuďom na Slovensku nie je ľahostajný osud nenarodených detí a túžia po kultúre života. Ale všetko nie je možné zaznamenať v štatistikách. Na ilustráciu ponúkame aspoň tri krátke ukážky z vašich emailov:

Dna 02.11.2009 sa veriaci z farnosti Povysenia sv. Kriza v Snine stretli o 19.00 h v nemocnicnej kaplnke v nasom meste, kde sme sa pomodlili ruzenec za nenarodene deti. Po skonceni ruzenca sme zapalili sviecky pred kaplnkou a pod oknami oddelenia, kde sa vykonavaju potraty. Mnohe rodiny si tieto sviecky zapalili v oknach svojich domov a tiez ich bolo vidno zapalene na cintorine pocas noveny modlitieb za zomrelych v čase od 01. – 08.11.2009.
Ocenujeme Vasu pracu a vazime si Vasu angazovanost v boji za ochranu zivota a zahrname Vas do svojich modlitieb.
Ing. Jan Cop s rodinou

V našej farnosti sme mali pozitívnu odozvu, kňaz  je naklonený myšlienke, sviečky sa predali všetky, Na každej sv. omši sme sa 2.11. modlili modlitbu za nenarodené deti. Prajem Vám všetko dobré.
Martina Šipošová
Pezinok

Sviecka vo farnosti Liptovsky Hradok dopadla velmi dobre, velmi ma prekvapil zaujem ludi, podarilo sa nam predat vsetky sviecky, ktore sme svojpomocne urobili zo starych sviecok na fare, rozrezali sme ich na kratsie a polepili nalepky. Na druhej strane za 60 sviecok sme dostali 54 Eur, co je menej ako 1 Euro na 1 sviecku, niektori dali len par centov a Euro sa im videlo vela. Mali sme malo letacikov, ku kazdej sviecke by sa hodil aspon jeden, mali sme ich iba 10. Na buduci rok sa velmi tesime na opatovne zapojenie a iste je ze objedname viac sviecok a aj letacikov a plagatovm vopred, lebo tento rok sme to stihli len tak-tak na poslednu chvilu. Pozehnany cas v praci na projekte.+++
L. Jurasova

Ďalšie vaše skúsenosti, návrhy a námety, ktoré ste nám zaslali, si môžete prečítať TU

Okrem modlitieb, zbierky a sviečok sme si na tento rok stanovili ešte dva ciele.

Prvým bolo sprístupniť predovšetkým veriacim dokument Svätej stolice Nádej na spásu pre deti, ktoré zomreli bez krstu. Sme veľmi radi, že vďaka ochote a vysokej odbornosti vdp. Jána Vígľaša sme vám tento dokument mohli priblížiť (článok si môžete stiahnuť z tejto stránky, link na stiahnutie nájdete v spodnej časti stránky pri obrázku sviečky). Tiež nám v tejto veci veľmi pomohli médiá. Katolícke noviny priniesli veľmi pekný článok, rádio Lumen sa téme venovalo 31. 10. 2009 v relácii Svetlo nádeje a televízia LUX zasa 2. 11. 2009 v diskusnej relácii U Nikodéma. Kompletný text dokumentu nájdete na tejto stránke

Druhým našim cieľom v súvislosti so Sviečkou za nenarodené deti bolo zhromaždiť a poskytnúť informácie o pamätníkoch venovaných nenarodeným deťom. Vďaka vám, sme doteraz získali informácie o 15-tich takýchto pamätníkoch. Samozrejme, v tejto aktivite chceme pokračovať. Preto ak máte informáciu o nejakom novom pamätníku alebo bližšie informácie o pamätníkoch, ktoré už máme v našom zozname, budeme veľmi radi, ak nám ich pošlete. K tejto téme sme pripravili špecializovanú stránku, ktorú plánujeme aktualizovať podľa najnovších informácií. Budeme veľmi radi, ak poslúži všetkým k pietnym a modlitbovým zastaveniam na týchto miestach, ale aj ako inšpirácia pre budovanie ďalších pamätníkov.

Na záver by sme chceli s veľkým uznaním poďakovať za pomoc pri organizovaní projektu všetkým spolupracovníkom, dobrovoľníkom-spoluorganizátorom, organizáciám, spoločenstvám, médiám bez ktorých pomoci by tento projekt nemohol byť úspešný. Zvlášť ďakujeme za podporu Mons. Františkovi Tondrovi, bývalému predsedovi KBS a všetkým otcom biskupom a kňazom, ktorí projekt podporili a vytvorili priestor na jeho realizáciu. Ďakujeme aj mediálnym partnerom Katolíckym novinám, Televízii LUX a Rádiu Lumen, ktorí sa stotožnili s cieľmi projektu a sprostredkovali ho širokej verejnosti.

Podporte nás!

Pomôžte nám chrániť ľudský život od počatia.

© 2021 Fórum života, občianske združenie, Všetky práva vyhradené.