Novela zákona o rizikách antikoncepcie neprešla


V stredu, 9. februára 2010, sa v parlamente rokovalo o abortívnych účinkoch hormonálnej antikoncepcie. Návrh zákona neprešiel, avšak za zákon hlasovalo 54 poslancov prevažne z opozície, čo znamená, že ho podporila viac ako 1/3  zákonodarcov.

Poslanci z KDS chceli v novele zákona o zdravotnej starostlivosti presadiť tri zmeny:
1. aby  boli všetky druhy hormonálnej antikoncepcie na predpis, vrátane postkoitálnej,
2. aby bol predpisujúci lekár povinný informovať ženy žiadajúce o predpis o skutočnosti, že   požitie hormonálneho kontraceptíva môže mať abortívny účinok,
3. aby bol na každom balení hormonálnej antikoncepcie varovný nápis „Prostriedok môže VYVOLAŤ POTRAT!“.

„Z osemnástich hormonálnych antikoncepčných prostriedkov registrovaných v SR majú všetky aj abortívny účinok. Mnohé zo žien, ktoré si dávajú tieto prostriedky predpisovať však netušia, že ich požitie môže vyvolať potrat,“ povedal jeden z predkladateľov Pavol Minárik.

„Keď zlyhá primárny mechanizmus, ktorý zabraňuje ovulácii, nastupuje sekundárny účinok, ktorý spôsobuje zmeny vo výstelke maternice, aby sa počaté týždňové embryo nemohlo uhniezdiť a ďalej vyvíjať. Tým, že sa cielene podávajú syntetické gestagény súčasne s estrogénmi, už v úvode cyklu dochádza k narušeniu rastu sliznice maternice a následne nemôže prebehnúť prirodzená sekrečná premena sliznice maternice,“ vysvetľuje v súvislosti s poslaneckou iniciatívou farmaceut PharmDr. Jozef Laurinec. Celý text odborného stanoviska v pdf prílohe si môžete stiahnuť TU.

„V minulom roku sa zaviedla povinnosť kvalifikovane informovať ženy pred vykonaním umelého potratu. Myslíme si, že takáto istá úprava by sa mala týkať aj predpisovania antikoncepčných prostriedkov, ktoré majú abortívny účinok,“ povedal Rudolf Bauer.

NR SR neposunula do druhého čítania ani návrh poslanca Petra Gaburu na zmenu ústavy v otázke ochrany ľudského života od počatia.

Podporte nás!

Pomôžte nám chrániť ľudský život od počatia.

© 2021 Fórum života, občianske združenie, Všetky práva vyhradené.