Projekt Zachráňme životy v novom šate


Náš spoločný projekt Zachráňme životy sa postupne stále viac a viac rozvíja. Po menších ťažkostiach na začiatku roka, keď možno aj z obavy ľudí o budúcnosť cena bodu trochu poklesla a po dlhom čase sme zaznamenali mierny nedostatok darovaných peniažkov. V marci sme sa už opäť vrátili do normy a môžeme skromne pokryť všetky nevyhnutné náklady našich príjemkýň pomoci. Je to predovšetkým vďaka vám, milí darcovia a spolupracovníci.

Projekt spoľahlivo funguje už vyše dva a pol roka. Za toto obdobie sme pomohli 33 ženám a narodilo sa 28 bábätiek. Posledné dvojičky Borisko a Eliška sú utešené a tešia sa s maminou, ockom a dvoma staršími bratmi v kruhu rodiny. Najmä maminka, ktorá si nesmierne veľa vytrpela, je veľmi šťastná. Darcovia prispeli sumou 59 485,44 eur. Spolupracujeme s 11 zariadeniami, ale máme klientky aj v domácom prostredí a riešili sme viac ako 400 prípadov.

Máme ambíciu rozšíriť informáciu o projekte čo najväčšiemu počtu ľudí – či už potenciálnym darcom, alebo ženám, ktoré by potrebovali našu pomoc. Sme vám vďační, že sa nám ustavične ozývate s konkrétnymi prípadmi a spolupracujete na projekte. I preto sme sa rozhodli o redizajn letákov a webovej stránky (www.zachranmezivoty.sk). Letáky môžeme poslať i do vašej farnosti či mesta. Môžete si ich objednať v kancelárii Fóra života (Heydukova 14, 81108 Bratislava) alebo na mailovej adrese kancelaria@www.forumzivota.sk. Hoci v spoločnosti je veľa iných zbierok a projektov a ľudia niekedy aj štedrosť a veľkorysosť iných zneužívajú, my sme vsadili v prvom rade na transparentnosť a dôslednú informovanosť, aby si každý darca mohol presne overiť, na ktorú príjemkyňu pomoci a na akú službu sa jeho príspevok použil. Usilujeme sa pohotovo reagovať na otázky, emaily a podnety darcov a spolupracovníkov. Ani jedna otázka nezostala nezodpovedaná. Z mesiaca na mesiac rástol nielen počet darcov, a tým aj príjemkýň pomoci, ale aj spolupracovníkov, poskytovateľov  pomoci a ďalších nadšencov. Sme vám všetkým veľmi vďační, predovšetkým v mene žien s deťmi, ktoré by inak nemali šancu prísť na tento svet. Za všetkých tlmočíme aspoň poďakovanie Evky, ktorá mi zavolala z pôrodnice bezprostredne po narodení dvojičiek:
Tak a mám to za sebou… Narodili sa mi  krásne, zdravé dvojičky Borisko a Eliška. Ani to neviem vyjadriť, aká som šťastná, aj keď to bolo cisárskym rezom a ešte som celá ubolená. Deti mali obidve cez dva kilogramy, ale aj tak ich na chvíľku dali do inkubátora, lebo sa narodili trochu skôr. Skutočne by som vám za všetku pomoc a podporu všetkým  z celého srdca poďakovala. Boli ste jediní, ktorí mi v tom zúfalstve pomohli a dali ste mi nádej, že sa to dá zvládnuť.
Eva

Žien s rozličným zložitým osudom, rôzneho veku, ale s podobnými ťažkými podmienkami na život bolo za tie viac ako dva roky 33. Za týmto číslom sú konkrétne mená – Mária, Karina, Ema, Barbora, Sára, Soňa, Alena, Evka či mladučká Katarína a ďalšie… aj ich jedinečné deti, s ktorými sú napriek zložitej situácii šťastné: Marek, Kristínka, Paťko, Gitka, Timea, Borisko, Eliška… Dúfame, že šanca, ktorú dostali, im pomôže vyrásť na statočných a užitočných ľudí, aj vďaka ich rodičom (žiaľ väčšinou len mám).
Mnohým dievčatám a ženám sa aj našim pričinením podarilo vyriešiť situáciu ešte skôr, ako sa dostali do projektu. Všetky ženy dúfali, že budú vo svojom vzťahu šťastné, ale sny sa postupne rozplývali a ony sa ocitli na dne, bez pomoci. Projekt bol pre ne záchranným kolesom. Ani jedna neoľutovala, že sa rozhodla pre dieťatko.

Teda stálo to za to… Pokračujeme a zo srdca ďakujeme.  

Podporte nás!

Pomôžte nám chrániť ľudský život od počatia.

© 2021 Fórum života, občianske združenie, Všetky práva vyhradené.