Keňa : Ľudia podľahli tlaku a v referende hlasovali za zmenu ústavy – v prospech liberalizácie potratov

Výsledky keňského referenda o zmene ústavy nasvedčujú faktu, že ľudia ovplyvnení tlakom západných mocností, najmä USA a ďalších záujmových skupín hlasovali za zmenu ústavy, ktorou môžu byť otvorené dvere výraznej liberalizácii legislatívy týkajúcej sa umelého ukončenia tehotenstva. Rovnako prešla aj zmena týkajúca sa implementácie niektorých bodov islamského práva šaría, ktorá dáva väčšiu moc moslimsky orientovaným súdom.
Celkove sa v prospech novej ústavy vyslovilo 66% respondentov, zatiaľ čo 34% hlasovalo proti. Počas hlasovania neboli zaznamenané žiadne výraznejšie násilnosti v porovnaní s poslednými parlamentnými voľbami.
Doteraz platná právna úprava zakazovala umelé ukončenie tehotenstva okrem prípadu ohrozenia života matky. Nová legislatíva umožňuje potrat v prípade „zdravotných ťažkostí matky“, čo je ale pomerne široký a hmlistý pojem otvárajúci cestu k rozvoju interrupcií. Ochrancovia života ako i predstavitelia cirkví sa obávajú „dominového efektu“, ktorý by mohol byť po vzore Kene spustený v ďalších afrických krajinách.
Ako už bolo spomenuté vyššie, otvoril sa tiež priestor pre islamský súdny aktivizmus, konkrétne pre islamsky zamerané súdy „Khadi“, ktoré by v záležitostiach týkajúcich sa rodiny mohli rozhodovať podľa práva Šaría. Obyvatelia hlásiaci sa k islamu tvoria 12% populácie krajiny, zatiaľ čo ku kresťanskej viere sa ich hlási približne 70%.
Referendu predchádzala výrazná loby zo strany západu, najmä USA, ktoré poskytli naň 23 miliónov dolárov, pričom americký viceprezident Joe Biden dokonca vycestoval do Kene, aby presvedčil obyvateľov ku kladnému hlasovaniu v referende, ktoré by im mohlo poskytnúť nové možnosti zahraničnej finančnej pomoci.
Znepokojenie nad týmto zasahovaním do rozhodovacieho procesu vyjadril i generálny skeretár Rady cirkví Kene (National Council of Churches of Kenya – NCCK) Peter Karanka: „Je smutné, že neregulárnosti v pred-referendovom období prenikli i do samotných fáz halsovania a rozhodovania“, konštatoval.

Podporte nás!

Pomôžte nám chrániť ľudský život od počatia.

© 2021 Fórum života, občianske združenie, Všetky práva vyhradené.