Veda – Nemecko: prvé snímky pôrodu s použitím magentickej rezonancie

V Berlínskej nemocnici „Charité“ boli prvý raz v histórii realizované snímky prvej fázy pôrodu (po ukončenie pôrodu hlavičky) pomocu magnetickej rezonancie. Lekárom poslúžil špeciálne upravený prístroj odlišný od obvykle používaného „tunela“. Počas pôrodu bolo cez prístroj možné zároveň monitorovať srdcovú činnosť dieťaťa.
Veľké nadšenie nad úspechom vyjadril gynekológ Ernst Beinder : „Teraz konečne môžeme sledovať všetky podrobnosti, v minulosti sme potrebovali špeciálne sondy. Obrazy sú fascinujúce a dokazujú, že každý pôrod je takým malým zázrakom.“ 
Vďaka scanneru je možné získať podrobné a vysokokvalitné snímky bez použitia potenciálne škodlivého žiarenia. Lekári chcú prístroj využiť tiež na výskum a objasnenie problému, prečo sa často dieťa nesprávne uloží v pôrodnom kanáli. 
Nové poznatky môžu viesť k nižšej potrebe pôrodov cisárskym rezom. 

Pozn.: Magnetická rezonancia (angl. MRI – Magnetic resonance imaging) je neinvazívna vyšetrovacia metóda, pomocou ktorej je možné mapovať a detailne zobrazovať tkanivá a ďalšie menej výrazné štruktúry ľudského tela.   

Podporte nás!

Pomôžte nám chrániť ľudský život od počatia.

© 2021 Fórum života, občianske združenie, Všetky práva vyhradené.