Zomrela Maria Sawicka, významná osobnosť hnutia za život v Poľsku

Vo veku 88 rokov po ťažkej chorobe zomrela v Lodži významná predstaviteľka pro-life hnutia v Poľsku, Maria Alžbeta Sawicka, zakladateľka prvej telefonickej linky pomoci pre ženy v krajine a prvej diecéznej poradne pre adopciu na území Poľska.
Maria Sawicka bola rovnako významnou osobnosťou Lodžského centra pre ochranu materstva a počas tridsiatich rokov sa venovala rozsiahlej charitatívnej činnosti. Povolaním advokátka si získala sympatie a uznanie mnohých ľudí svojou obranou chudobných, keď ich bez nároku na odmenu zastupovala v súdnych procesoch.
Podľa jej vlastných slov sa jej v čase, keď bola pracovne činná priamo ako poradkyňa na spomínanej telefónnej linke pre ženy, podarilo presvedčiť každú ženu, aby dala svojmu nenarodenému dieťaťu šancu žiť, čo je nesporne obrovský úspech v živote tejto osobnosti. 
Za svoju obetavosť bola viackrát ocenená, medzi najvýznamnejšie ocenenia možno zaradiť vyznamenanie Orderem pro Ecclesia et Pontifico priznané pápežom Jánom Pavlom II., zlatú medailu Lodžskej arcidiecézy, či rytiersky kríž Rádu Poľského obrodenia.
Súčasníkmi z hnutia za ochranu života a rodiny bola nazývaná aj „Svetlom z Lodži“ a „tou, ktorá ukázala ľuďom nielen zmysel života, ale aj ich miesto v spoločnosti“.
Pohrebné obrady a posledná rozlúčka s týmto vzácnym človekom sa uskutočnili 22.septembra v Lodži, celebroval ich miestny arcibiskup Wladislaw Žolek.     

Podporte nás!

Pomôžte nám chrániť ľudský život od počatia.

© 2021 Fórum života, občianske združenie, Všetky práva vyhradené.