Na Slovensku predstavili metódy liečby kmeňovými bunkami

2. mája 2012 predstavili svetoví i domáci experti najnovšie metódy unikátneho spôsobu liečby pomocou kmeňových buniek na prestížnej medzinárodnej konferencii o dospelých kmeňových bunkách. Odborníkov do Bratislavy pozval europoslanec Miroslav Mikolášik, podľa ktorého sú tieto bunky unikátne nielen vo výskume, ale najmä neuveriteľným potenciálom liečby ďalších závažných ochorení.

Pupočníková krv, tkanivo pupočníka, kostná dreň či tuk sú zdroje dospelých kmeňových buniek, ktorým moderný biomedicínsky výskum predpovedá obrovský liečebný potenciál. „Pupočníková krv predstavuje pri 130 miliónoch pôrodov ročne svetovo najdostupnejší zdroj kmeňových buniek,“ povedal dnes profesor Colin McGuckin, ktorého skupina ako prvá na svete vytvorila umelú pečeň z kmeňových buniek pupočníkovej krvi. Nemenej dôležité sú ďalšie zdroje dospelých kmeňových buniek. Renomovaní vedci Keith L. March a Neil Scolding dnes napríklad potvrdili, že kmeňové bunky z tukového tkaniva sú schopné zvýšiť prekrvenie tkanív alebo obmedziť poškodenia spôsobené nedokrvenosťou – kostrového svalstva, srdca alebo mozgu. Svoje regeneračné schopnosti preukázali aj v liečbe kožných rán, ktoré vznikli ako následok ožiarenia.

Europoslanec Mikolášik upozorňuje, že na rozdiel od dospelých kmeňových buniek je používanie embryonálnych kmeňových buniek a ich výskum, na ktorý tečú milióny eur, sklamaním. Naráža hlavne na ochranu ľudskej dôstojnosti, pretože pôvodné embryá, z ktorých sa bunky získavajú, sú pri tomto procese ničené. Naopak, dospelé kmeňové bunky, ktorých výskum nie je podporovaný do takejto miery, už dnes liečia nejedno ťažké ochorenie.

„Každé ľudské telo vie samo seba vyliečiť týmito bunkami dnes už pri 70 diagnózach, napriek tomu tejto metóde stále nevenujeme adekvátnu pozornosť,“ hovorí Mikolášik. „Očakáva sa, že k zoznamu diagnóz, ktoré dospelé kmeňové bunky liečia, už onedlho pribudne detská mozgová obrna či skleróza multiplex,“ dodáva iniciátor a organizátor konferencie, na ktorej sa zúčastnilo okolo 200 lekárov.

Tím prof. Colina McGuckina z lyonského inštitútu ako prvý na svete charakterizoval a použil kmeňové bunky z pupočníkovej krvi na vytvorenie nervových, pankreatických, pečeňových a iných tkanív. Prof. Keith March je uznávaným americkým odborníkom v oblasti kardiovaskulárnej medicíny a okrem 40 zaregistrovaných patentov ako výsledkov svojho výskumu je hrdý aj na svoje slovenské korene. Neil Scolding je profesorom klinickej neurológie v Bristole, kde sa špecializuje na liečbu sklerózy multiplex a iných neurodegeneratívnych ochorení dospelými kmeňovými bunkami z kostnej drene.

Viac informácií o konferencii “Budúcnosť regeneratívnej medicíny – Dospelé kmeňové bunky a kmeňové bunky z pupočníkovej krvi” možno nájsť na stránke www.konferencia.mikolasik.sk.

Podporte nás!

Pomôžte nám chrániť ľudský život od počatia.

© 2021 Fórum života, občianske združenie, Všetky práva vyhradené.