Intenzívne pracujeme na vytvorení nového webu, ktorý ešte lepšie poslúži našim spoločným cieľom a potrebám.

Nová webová stránka bude absolútne transparentná a otvorená dialógu.  Budeme vás počúvať, zastupovať vaše názory, hodnoty, presvedčenia, postoje.

Nový web je náš spoločný projekt a chceme, aby ste boli jeho súčasťou.

A začíname už teraz!

Aj vy ste Fórum života.

Ako na Vás pôsobí dizajn novej stránky?

Chceme Vám aj naďalej prinášať dôležité informácie, priestor na rozjímanie a motiváciu k rozhovorom a rozhodnutiam. 

Nový web, na ktorom práve pracujeme, tu bude pre Vás s prehľadnejším dizajnom, s citom a informáciami nabitými článkami, aby ste sa necítili sami v ťažkých témach.

Uznesenie EP o nútených potratoch v Číne

Na návrh slovenskej europoslankyne Anny Záborskej 5. júla Európsky parlament (EP) rokoval o násilných interrupciách v Číne a schválil 39 hlasmi proti 23 Uznesenie o škandále s nútenými potratmi v najľudnatejšej krajine sveta. Podľa Záborskej išlo o politicky veľmi zložitú tému a tomu zodpovedali aj vyjednávania. Rezolúcia, ktorú podpísalo viacero europoslancov, odsudzuje spôsob, akým čínske orgány z mesta Ceng-ťia uniesli mladú ženu vo vysokom štádiu tehotenstva a násilím ju donútili k potrateniu plodu. Text rezolúcie zároveň zdôrazňuje, že nútené potraty, potraty zamerané na určité pohlavie a sterilizácie bez súhlasu dotknutých osôb, sú porušením ľudských práv a prejavom špecifickej formy násilia voči ženám a matkám. „Celý svet zostal šokovaný, keď sme sa dozvedeli o neľudskom postupe čínskych orgánov. Mladá žena, ktorá podstúpila túto hrôzu, mala pritom len 22 rokov a bola v siedmom mesiaci tehotenstva. Pritom sa ukazuje, že zďaleka nejde o jediný prípad,“ uviedla Záborská.

Európsky parlament odsúdil nútené potraty ako nástroj politiky jedného dieťaťa v Číne, ale zároveň potraty nepodporil ani ako metódu plánovania rodiny. Nezaradil do textu rezolúcie ani „reprodukčné zdravie“, pojem, ktorý v sebe zahŕňa aj potrat. Práve naopak, rezolúcia opätovne pripomína základné právo všetkých žien na prístup k verejnej zdravotnej starostlivosti, najmä primárnej gynekologickej a pôrodníckej zdravotnej starostlivosti, ako stanovuje Svetová zdravotnícka starostlivosť. Napokon, Európsky parlament vyjadril svoje hlboké znepokojenie nad faktom, že Európska komisia (EK) financuje mimovládne organizácie, ktoré sú zapojené do programu plánovaného rodičovstva a ktoré nevylučujú alebo priamo podporujú potrat ako prostriedok plánovania rodiny a populačnej kontroly. Ako Záborská dodala, EK by mala ukončiť financovanie medzinárodných organizácií, ktoré pod zámienkou reprodukčného zdravia vykonávajú interrupcie nielen v Číne, ale v desiatkach ďalších krajín po celom svete. O predložení návrhu medzi urgentné rezolúcie, týkajúce sa porušovania ľudských práv vo svete, rozhodla konferencia predsedov politických skupín na základe Záborskej návrhu, ktorý si osvojila frakcia Európskej ľudovej strany.

Podporte nás!

Pomôžte nám chrániť ľudský život od počatia.

© 2021 Fórum života, občianske združenie, Všetky práva vyhradené.