Začali hlásiť potraty cudziniek, stúpli takmer päťstonásobne

Roky sa robili, ale nikde ich nebolo vidieť. Potraty cudziniek na Slovensku oficiálne neexistovali, ich ročný počet sa dal spočítať na prstoch jednej ruky.

Všetko sa zmenilo minulý rok, keď ich množstvo narástlo v štatistike Národného centra zdravotníckych informácií takmer päťstonásobne.

Stalo sa to po sérii článkov spred dvoch rokov v denníku SME o potratovej turistike Poliek do levickej súkromnej kliniky Mediklinik. V Poľsku sú interrupcie prakticky zakázané, a tak mnohé z Poliek vyhľadávajú v prípade potreby kliniky v zahraničí.

Ukázalo sa to aj počas reportáže SME v Leviciach v apríli 2016, keď pred Mediklinikom parkovali len autá s poľskými evidenčnými číslami.

Klinika zároveň ponúkala zákroky cudzinkám aj na svojej webovej stránke. V oficiálnych štatistikách sa pritom v roku 2016 objavili len tri záznamy o umelom prerušení tehotenstva cudzinkám.

Predstaviteľov zariadenia si po sérii článkov na podnet ministerstva zdravotníctva predvolal hlavný lekár nitrianskej župy Ľubomír Ševčík. Práve župa udeľuje zdravotníckym zariadeniam povolenie na činnosť a takisto im môže dávať pokuty, za nenahlasovanie potratov to je 663 eur.

Enormný nárast

Vo vlaňajšej štatistike už počet umelých prerušení tehotenstva cudzinkám výrazne narástol.

Na Slovensku sa vykonalo rekordných 1408 zákrokov, z toho až 1392 v Levickom okrese, v ktorom pôsobí aj Mediklinik.

Okrem neho tam pôsobia ďalšie dve nemocnice – župná v Leviciach a nemocnica v Šahách. Jeden z jej konateľov SME v roku 2016 povedal, že nemocnica ročne vykonáva dve-tri interrupcie, ale nie cudzinkám.

O tom, že väčšina z nahlásených interrupcii žien zo zahraničia bude zrejme pripadať na Mediklinik, svedčí vyjadrenie jedného z lekárov levickej nemocnice spred dvoch rokov. „Oni sú na to zameraní,“ povedal pod prísľubom anonymity. Redakcia však jeho meno pozná.

So šéfom Medikliniku Zoltánom Csendesom sa SME nepodarilo spojiť. Pevnú linku, ktorú recepčná poskytla redakcii, nedvíhal. Do uzávierky neodpovedal ani na e-mailom zaslané otázky.

Na konci apríla 2016, keď ho SME konfrontovalo priamo v klinike, sa však k problematike potratov Poliek odmietol vyjadriť. „My sa nevyjadrujeme k tejto téme,“ uviedol.

Ministerstvo už v roku 2016 sľúbilo, že potratovú turistiku preverí a skontroluje situáciu v Medikliniku. „Kontaktovali sme spoločnosť. Prišli s právnym zástupcom na stretnutie. Dali prísľub, že všetko budú robiť,“ spomína na rokovanie nitriansky župný lekár Ševčík. Župa z toho dôvodu zariadeniu napokon nedala pokutu.

Výhodný biznis

Ak by všetkých takmer 1400 interrupcií cudziniek za Levický okres pripadalo na Mediklinik, za minulý rok by len na tejto činnosti výrazne zarobil.

Ešte v roku 2016 mal na webe cenu za zákrok 370 eur, po zverejnení článkov Mediklinik informácie stiahol.

Keby sa odvtedy cena nezvýšila, tak pri vlaňajšom vykázanom počte 1392 interrupcií by len na Poľkách zariadenie zarobilo vyše pol milióna eur.

Mediklinik sa okrem gynekológie venuje aj ďalším ziskovým činnostiam ako plastická chirurgia či ortopédia.

Počet umelých prerušení tehotenstva na Slovensku dlhodobo klesá. V roku 2016 interrupciu podstúpilo 6491 žien s trvalým pobytom v krajine, vlani to bolo už iba 6102 zákrokov.

Autor: Ján Krempaský (uverejnené so súhlasom autora)

Zdroj text a foto: www.sme.sk

 

Podporte nás!

Pomôžte nám chrániť ľudský život od počatia.

© 2021 Fórum života, občianske združenie, Všetky práva vyhradené.