Natáčame dokumentárny film o šťastných koncoch manželských kríz

V rámci nášho projektu Tlakový hrniec  sme začali natáčať dokumentárny film Manželstvá z tlakového hrnca. Je o obyčajných, no zároveň odvážnych manželských pároch. Na kameru totiž hovoria o tom, ako prekonali manželskú krízu. Pýtame sa ich aj na to, ako sa zoznámili, ako krízu prekonali a čo ich spolu stále baví. Nebude to príbeh len jednej dvojice, autori v súčasnosti natáčajú rôzne manželské páry zo Slovenska i zo zahraničia.

„Pred niekoľkými rokmi som sa sama ocitla v bode, kedy sa mi zdalo nemysliteľné, ba priam škodlivé, aby som naďalej zostala vo vlastnom manželstve. Vždy, keď som sa rozhodla odísť, spomenula som si na príbeh jednej dvojice. Obaja mali mimomanželské vzťahy, ktoré pred sebou tajili. Tajomstvo ale prasklo, keď ona otehotnela s ich najlepším kamarátom. Parádny scenár na rozvod, nie? Aj im sa vtedy zdalo, že je čas rozísť sa. No oni spravili čosi iné, čo ma udivovalo, vyrušovalo a fascinovalo zároveň. Rozhodli sa, že ukončia svoje aféry a dieťa vychovajú spolu. Toto dieťa má dnes takmer 40 rokov a je mojím blízkym priateľom,“  hovorí autorka nápadu Lívia Halkman. „Tam to ale nekončí. Títo manželia dnes žijú v manželstve, ktoré by sme mnohí mohli závidieť. Svoje zlyhanie dokázali pretaviť tak, že dnes pomáhajú iným manželským párom, ktorým sa zdá, že nastal čas rozísť sa.“

Ako to dopadlo s Líviiným manželstvom?

„Ja som vo svojom manželstve napokon ostala. Myslím si, že jedna z vecí, ktorá ma zastavila v balení kufrov, bolo vedomie, že ak to dokázali oni a ešte k tomu s takým výsledkom, tak sa o to pokúsim aj ja, aj keby to malo byť menej dokonalé.“

V súčasnosti už majú autori hotovú približne tretinu filmu. Na zvyšok filmu chcú získať financie v spolupráci s crowdfundingovým portálom Startlab, kde spustili kampaň.

Lívia Halkman je pôvodným povolaním grafička. Dlhé roky žila v Anglicku, neskôr sa rozhodla aj s rodinou vrátiť domov na Slovensko. Presťahovala sa, lebo výchovu detí vníma inak, ako ju vnímajú Angličania v komunite, kde žila. Doma začala realizovať „rýchle a výživné“ debaty na školách, počas ktorých so študentmi hovorí o témach ako manželstvo, nevera či porno.

Nápad na natočenie dokumentárneho filmu Manželstvá z tlakového hrnca vznikol počas vyhodnocovania verejného anonymného dotazníka, ktorý L. Halkman poslala manželom i ex-manželom. Vrátilo sa jej 200 odpovedí, podrobne sú zverejnené na stránke projektu Tlakový hrniec. Jedna z najzaujímavejších štatistík je, že takmer 90 % z párov, ktoré odpovedali na otázku o kríze, si prešlo ťažkou manželskou krízou (myslí sa tým hlboké narušenie dôvery a intimity). Krízu dnes hodnotí pozitívne 80 % z nich. Manželský pár sa z nej nielen dokázal poučiť, ale samotné prekonanie ich ešte väčšmi zblížilo.

Trailer k filmu nájdete na tomto linku. 

Projekt Tlakový hrniec sú rýchle a výživné debaty v trvaní jednej vyučujúcej hodiny (45 min), počas ktorej študenti hovoria o manželstve, intimite, porne či nečakanom tehotenstve. Každá debata je rozdelená na dve časti. Prvá časť má za úlohu priviesť študentov ku kritickému mysleniu a pomôcť im správne vyhodnotiť a rešpektujúc komunikovať svoje postoje. Vyučujúci ich debatou sprevádza bez prezentovania vlastných postojov. V druhej časti stretnutia študenti zhrnú kľúčové body, ktoré zazneli počas debaty a hľadajú k nim racionálny základ, ktorý ich vyvráti alebo potvrdí. Vyhýbame sa duchovným alebo náboženským polemikám. Dokumentárny film bude slúžiť ako rozbeh pre tieto rýchle a výživné debaty so stredoškolskými študentmi.

www.tlakovyhrniec.sk

Tlakový hrniec nájdete aj na Facebooku

Natáčanie dokumentu môžete podporiť na STARTLABE

Podporte nás!

Pomôžte nám chrániť ľudský život od počatia.

© 2021 Fórum života, občianske združenie, Všetky práva vyhradené.