Centrum konkrétnej pomoci Femina Snina

Vo Femine Snina sledujeme v poslednom čase nárast bezdomovectva. V mesiacoch marec a  apríl sme mali štyri prípady klientiek, ktoré nemajú strechu nad hlavou a ich finančná situácia im nedovoľuje prenajať si byt. Sú to odchovankyne detských domovov, reedukačného zariadenia a trojčlenná rodina s ťažkým zdravotným postihnutím oboch rodičov a dcéry. 

Aj súčasná pandemická situácia častokrát zhoršuje životné osudy našich klientov. Toto je skutočný príbeh jednej z nich:

Naša klientka bývala v ubytovni. Kým mala prácu, darilo sa jej platiť si za ubytovanie, potom ochorela na covid. Celková doba liečenia a pobyt v karanténe jej znížil príjem natoľko, že nemala na zaplatenie nájmu na nasledujúci mesiac. Pracovala na dohodu, napokon prišla aj o prácu. Jej príbeh pokračoval tak, že odišla za svojim priateľom, ktorý je vodičom kamiónu a zobral ju so sebou na cesty. Jej cieľom je, že si spolu s otcom, ktorý v decembri ovdovel a čaká na vdovecký dôchodok, prenajmú byt. Chceli by  jednoizbový byt, za ktorý mesačne treba zaplatiť 330 – 350 eur a vopred dva nájmy do depozitu. Teda  1000 eur, ktoré nemajú šancu ušetriť. Klientka je rozvedená, má tri deti, ktoré jej úrady odobrali ešte pred vstupom do evidencie Feminy…

Stretávame sa aj s veľkým zadosťučinením, keď sa spočiatku neriešiteľná situácia vyrieši alebo priam zmení na radosť. Takto nás potešila správa, že ďalšia naša klientka čaká v týchto dňoch svoje deviate dieťa. Medzi najstarším synom – vysokoškolákom a najmladšou ešte nenarodenou dcérou bude 23 ročný vekový rozdiel, ale všetci sa na dieťatko tešia. Situácia v rodine je zložitá kvôli chorobe otca, ktorý je na invalidnom dôchodku a kvôli pandémii stratil prácu na čiastočný úväzok. Klientka bude dostávať pomoc zo Zachráňme životy, pomáhajú im aj darcovia – finančne aj výbavičkou pre novorodenca.

Ťažké príbehy a životné osudy. Vieme, že nevyriešime všetky problémy všetkých našich klientov a klientiek. Vieme však, že vždy u nás nájdu odbornú sociálnu pomoc a prístav pochopenia. Nesúdime, pomáhame. 

Ak by ste chceli podporiť našu činnosť, môžete tak urobiť zaslaním akejkoľvek čiastky na toto číslo účtu: SK2209000000005115330109, do poznámky prosíme uviesť Femina SN. Ďakujeme!

Za Centrum konkrétnej pomoci Femina Snina, Zuzana Gajdošová

Ilustračné foto: morguefile.com

Podporte nás!

Pomôžte nám chrániť ľudský život od počatia.

© 2021 Fórum života, občianske združenie, Všetky práva vyhradené.