POSTOJ: Viac životov by sme mohli zachrániť aj dnes, chýbajú však peniaze

Denník Postoj uverejnil článok, v ktorom informuje o našich projektoch konkrétnej pomoci. Z článku vyberáme:

Organizácie snažiace sa pomôcť ženám, ktoré nechcene otehotneli, fungujú aj na Slovensku. Najväčšou je Poradňa Alexis. Tá poskytuje základné sociálne a psychologické poradenstvo osobám zaskočeným neplánovaným tehotenstvom a osobám, ktoré sa trápia po spontánnom alebo umelom potrate. Neprichádzajú za nimi totiž iba ženy, ale niekedy sa stáva, že sa ozývajú aj muži.

Ak je to potrebné, v spolupráci s darcami a ďalšími pomáhajúcimi organizáciami vedia ženám pomôcť aj materiálne či finančne. „Každý, kto sa na nás obráti s prosbou o pomoc, u nás dostane priestor na vypočutie a vyrozprávanie toho, čo ho trápi. My potom prichádzame s ponukami, ako by sa daný problém dal riešiť a s čím vieme pomôcť,“ dodala štatutárna zástupkyňa poradne Zuzana Stohlová Kiňová. Celkovo tak v minulom roku riešili 264 nových prípadov.

Celý projekt iniciovalo občianske združenie Fórum života, ktoré má pod svojimi krídlami aj projekt Zachráňme životy. Ide o systém pravidelnej finančnej pomoci, ktorou sa má pomôcť tehotným matkám v ťažkej situácii. Okrem neho existujú centrá konkrétnej pomoci Femina, ktoré sú v Snine, Leviciach a Poprade.

Tieto projekty však majú jeden problém, a tým je nedostatok financií. Fungujú z darov, z poukázaných dvoch percent a tiež píšu projekty, cez ktoré získavajú štátnu podporu. To je však podľa Stohlovej nesystémové riešenie, a ak im podpora nepríde, ich činnosť je ohrozená. „Ak by sme mali viac financií ako teraz, mohli by sme zachytiť viac prípadov, robiť viac aktivít – napríklad sa viac zamerať na preventívne prednášky na školách, ktoré momentálne robíme len okrajovo,“ upozornila.

V rámci ochrany počatého života by tak uvítala, keby sa pomoc neplánovane tehotným dotovala pravidelne. „Teda keby sa vyčlenil určitý balík financií, vytvorila sa dotačná schéma, ktorá by myslela aj na túto cieľovú skupinu. Ďalšou skupinou sú aj ženy po potrate, ktoré si tiež zaslúžia našu pozornosť a podporu,“ navrhla.


Naše projekty konkrétnej pomoci  ako aj samotné Fórum života môžete finančne podporiť priamo:

[button size=“large“ color=“gray“ style=“none“ new_window=“false“ link=“https://www.zachranmezivoty.sk/chcem_prispievat/“]Zachráňme životy[/button] [button size=“large“ color=“red“ style=“none“ new_window=“false“ link=“https://www.dakujeme.sk/organizacia/842/“]Poradňa Alexis[/button] [button size=“large“ color=“pink“ style=“none“ new_window=“true“ link=“http://centrumfemina.sk/“]Centrum KP FEMINA[/button] [button size=“large“ color=“blue“ style=“none“ new_window=“true“ link=“https://forumzivota.sk/podporte-nas/“]FÓRUM ŽIVOTA[/button]

 

ĎAKUJEME!


Celý článok z denníka Postoj.

Podporte nás!

Pomôžte nám chrániť ľudský život od počatia.

© 2021 Fórum života, občianske združenie, Všetky práva vyhradené.